Wprowadzanie Standardów Ochrony Małoletnich. Szkolenie dla Proboszczów.

11 i 12 czerwca br. w Pelplinie odbyło się szkolenie dla proboszczów parafii diecezji pelplińskiej na temat obowiązków wynikających z Ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich oraz wprowadzania standardów ochrony małoletnich.

REKLAMA

Każdego dnia szkolenie składało się z dwóch części. Pierwszą prowadził ks. Andrzej Patrzykąt – kanonista, notariusz Kurii w Pelplinie, koordynujący działania prewencyjne w diecezji. Druga część prowadziła p. Krystyna Dudzis – seksuolożka pracująca z osobami skrzywdzonymi oraz sprawcami przemocy, a także wykładowczyni Uniwersytetu Ignatianum Krakowie i jedna ze współautorek opracowanych przez Centrum Ochrony Dziecka ogólnopolskich standardów ochrony małoletnich. Oboje należą do Zespołu ds. Prewencji Diecezji Pelplińskiej.

Obecnie dla księży proboszczów, jako administratorów parafii zobowiązanych do realizacji postanowień ustawy, rozpoczyna się czas wdrażania w życie standardów ochrony oraz współpracy z wyznaczonymi kompetentnymi osobami świeckimi, które będą aktywnie uczestniczyć w tych zadaniach.  

Od 2020 roku w diecezji obowiązują jako prawo partykularne Wytyczne dotyczące ochrony małoletnich. Obydwa dokumenty – Wytyczne oraz Standardy – ukazują praktyczny kierunek wszelkich działań zmierzających do tworzenia w obszarze parafii bezpiecznego środowiska rozwoju dzieci i młodzieży oraz ochrony przed przemocą.

Z materiałami na temat ochrony małoletnich w diecezji pelplińskiej można zapoznać się na stronie: https://diecezja-pelplin.pl/ochrona-dzieci-i-mlodziezy/

Źródło: https://diecezja-pelplin.pl/aktualnosci/wprowadzanie-standardow-ochrony-maloletnich-szkolenie-dla-proboszczow/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *