Grekokatolicy razem z Kościołem rzymskokatolickim

W tym roku po raz pierwszy Kościół greckokatolicki w Polsce obchodzi Boże Narodzenie według kalendarza gregoriańskiego, a więc razem z Kościołem rzymskokatolickim. – Na pewno nowy styl będzie bardziej praktyczny – powiedział KAI ks. Bogdan Stepan, wikariusz generalny greckokatolickiej archidiecezji przemysko-warszawskiej i proboszcz parafii archikatedralnej w Przemyślu.

REKLAMA

Boże Narodzenie w Kościele greckokatolickim poprzedza 40-dniowy Post Filipowy. – Jest on dłuższy od łacińskiego Adwentu, ale w swojej wymowie bardzo podobny. Nie ma charakteru pokutnego, jak Wielki Post, ale jest formą przygotowania do wielkiego święta. W parafiach odbywają się rekolekcje i spowiedzi przedświąteczne – powiedział KAI ks. Bogdan Stepan, wikariusz generalny greckokatolickiej archidiecezji przemysko-warszawskiej i proboszcz parafii archikatedralnej w Przemyślu.

Od 1 września bieżącego roku Kościół greckokatolicki w Polsce posługuje się nowym stylem, zgodnie z którym święta stałe, jak Boże Narodzenie, są obchodzone według kalendarza gregoriańskiego, natomiast ruchome, jak Wielkanoc, według kalendarza juliańskiego. W przeszłości parafie mogły już same decydować o dacie świętowania Bożego Narodzenia, jednak niemal wszystkie decydowały się na 7 stycznia.

– Zmianę poprzedziły kilkuletnie dyskusje i przygotowania. O ile wcześniej głosy były podzielone, to teraz nie spotkałem się z krytyką nowego stylu. Na pewno będzie on bardziej praktyczny. Wcześniej, aby móc świętować, dorośli musieli brać urlop, a dzieci opuszczać szkołę. Teraz tego unikniemy – przyznał ks. Stepan.

W Wigilię obowiązuje ścisły post. Wieczorem rodziny zasiadają do uroczystych kolacji. Święta Bożego Narodzenia u chrześcijan wschodnich trwają 3 dni: pierwszego obchodzone jest Boże Narodzenie, drugi jest poświęcony Przenajświętszej Bogurodzicy, a trzeci pierwszemu męczennikowi – św. Stefanowi (Szczepanowi).

Kościół greckokatolicki w Polsce tworzy metropolia przemysko-warszawska. W jej skład wchodzą trzy diecezje: archieparchia (archidiecezja) przemysko-warszawska, którą kieruje abp Eugeniusz Popowicz oraz eparchia (diecezja) wrocławsko-koszalińska, której ordynariuszem jest bp Włodzimierz Juszczak i eparchia olsztyńsko-gdańska na czele z bp. Arkadiuszem Trochanowskim.

Kościół greckokatolicki uznaje prymat papieża i pozostaje z nim w jedności.

Źródło: https://www.ekai.pl/w-tym-roku-grekokatolicy-obchodza-boze-narodzenie-razem-z-kosciolem-rzymskokatolickim/
Fot. Mazur/cbcew.org.uk

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *