384. Zebranie Plenarnym KEP o małżeństwie i rodzinie

Powstaną pomoce duszpasterskie dla rodziców po stracie nienarodzonego dziecka

REKLAMA


Na temat 35. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę, o działaniach zespołu pracującego nad aktualizacją Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin oraz o planowanej jeszcze w tym roku publikacji książki będącej pomocą duszpasterską dla tych, którzy chcą towarzyszyć rodzicom po stracie nienarodzonego dziecka – mówił bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny w pierwszym dniu obrad biskupów zgromadzonych na 384. Zebraniu Plenarnym KEP.

Jak poinformował bp Śmigiel w rozmowie z KAI, podczas swego wystąpienia podziękował biskupom za to, że w 35. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę uczestniczyli przedstawiciele wszystkich polskich diecezji, zarówno duszpasterze rodzin, jak i same rodziny. Przypomniał, że hasło pielgrzymki „Rodzina sanktuarium życia” zaczerpnięte zostało z encykliki Jana Pawła II „Evangelium vitae” i że głównym motywem pielgrzymki był pozytywny przekaz dotyczący wartości życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Bp Śmigiel mówił też biskupom o pracach zespołu ds. aktualizacji Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin. Wyraził nadzieję, że pierwsze owoce tych prac widoczne będą w styczniu. W rozmowie z KAI zwrócił uwagę, że Dyrektorium obecnie funkcjonuje i tylko w niektórych obszarach wymaga aktualizacji i uzupełnień. Są to zasadniczo obszary związane z przygotowaniem do małżeństwa i życia w rodzinie oraz z duszpasterstwem związków niesakramentalnych. – Należy na te obszary spojrzeć nieco z innej strony, uwzględniając m.in. nauczanie papieża Franciszka i akcentując w większym stopniu takie elementy, jak np. towarzyszenie – powiedział.

Rada ds. Rodziny podjęła też ważny temat towarzyszenia rodzicom po stracie nienarodzonego dziecka. Bp. Śmigiel poinformował biskupów, że prawdopodobnie jeszcze w tym roku opublikowane zostaną w formie książkowej pomoce duszpasterskie dla tych, którzy chcą takim rodzicom towarzyszyć. Zaznaczył, że opracowanie ma szeroki charakter i obejmuje szereg płaszczyzn – psychologiczną i duchową ale także prawną i teologiczną, liturgiczną. – Zawarte są tam m.in. i wskazówki prawne na temat tego, gdzie rodzice mogą szukać pomocy, a także np. jak od strony liturgicznej zorganizować pożegnanie zmarłego dziecka.


Źródło: https://ekai.pl/powstana-pomoce-duszpasterskie-dla-rodzicow-po-stracie-nienarodzonego-dziecka/
Fot. Foter.com

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *