Europejski Dzień bez Samochodu – różne atrakcje na Pomorzu

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to inicjatywa Komisji Europejskiej z 2002 roku. Od tego czasu w  dniach od 16 do 22 września prowadzona jest kampania na rzecz ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej czy car-poolingu. Atrakcyjne propozycje przygotowano na Pomorzu.

REKLAMA


Punktem kulminacyjnym jest Europejski Dzień Bez Samochodu przypadający na 22 września.

W regionie

W sobotę 21 września MZK Wejherowo zaprasza na dzień otwarty w zajezdni autobusowej.

21 września w Tczewie finał akcji MIŁO! Tydzień mobilności aktywnej. Organizatorzy zapraszają na wielki przejazd rowerowy. Cykliści spotykają się na kanonce. Od godz. 9.30 można będzie odbierać kamizelki odblaskowe. O godz. 10.00 rozpocznie się przejazd. Po zakończeniu przejazdu (ok. 10.45) na kanonce odbędzie się Piknik Mobilności Aktywnej

21 września rowerowy rajd z OSiR-em przejedzie również ulicami Starogardu Gdańskiego. Trasa rajdu: Starogard Gdański – Krąg – Starogard Gdański liczy około 20 km i jest dostosowana dla rodzin z dziećmi. W połowie dystansu zaplanowano poczęstunek dla uczestników. Zbiórka i zapisy na Stadionie Miejskim im. K. Deyny przy bramie głównej o 9:45, start o godz. 10.00, planowany powrót ok. godz. 14.00. Opłata: 5 zł dorośli, 1 zł dzieci.

Samorząd województwa pomorskiego przygotował specjalną ofertę: w niedzielę 22 września każdy pasażer, będący właścicielem lub współwłaścicielem samochodu, będzie mógł za darmo jeździć pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej i Przewozów Regionalnych. Wystarczy w podróż zabrać dowód rejestracyjny samochodu i dokument potwierdzający tożsamość. Oferta obowiązuje do północy na terenie całego województwa.

22 września w Kościerzynie na pasażerów komunikacji miejskiej czekać będą kupony rabatowe umożliwiające zakup biletów do Aqua Centrum na pływalnię, siłownię i fitness z 15-procentową zniżką, do realizacji w dniach 23 – 29 września 2019r.

W Trójmieście

W sobotę 21 września w Gdańsku przy Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się wielki ekologiczno-komunikacyjny piknik. Stanie tam symulator autobusu, będą warsztaty artystyczne tworzenia rzeczy z odzysku. Organizatorzy zaplanowali również zabawę w wypełnienie autobusu komunikacji miejskiej plastikowymi butelkami. W programie konkursy, pokazy strażackie i technik samoobrony, akcja oddawania krwi i zbiórka na hospicjum im. ks. Dutkiewicza. 

W Gdańsku na tory wyjadą stare tramwaje. Będą wozić pasażerów pomiędzy Śródmieściem a pętlą Kliniczna. Zabytkowe autobusy będą też kursować po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej. Na ich pokładzie przewodnicy z Morskiej Fundacji Historycznej będą opowiadać o historii zakładu.

Dzień elektromobilności

21 września w Gdyni będzie Dniem Elektromobilności. To także święto komunikacji miejskiej w Gdyni, obchodzącej swoje 90-lecie. Zajezdnie będą dostępne dla zwiedzających w godzinach 11-17. O godz. 10 odbędzie się parada autobusów, zaś od godz. 11 rozpocznie się festyn na Skwerze Kościuszki. W programie zaplanowano liczne atrakcje nie tylko dla najmłodszych. Starsi będą mogli przejechać się elektrycznymi samochodami czy hulajnogami. Zaprezentowane zostaną również rowery cargo. 

W sobotę w Gdyni funkcjonować będą trzy linie autobusowe i jedna trolejbusowa. Punktem startowym będzie Plac Konstytucji. 

Legendarną linią 101 z Gdyni do Gdańska 

Obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu nie byłyby kompletne bez historycznej linii autobusowej 101. Przez całą sobotę, 21 września będzie ona kursować pomiędzy dworcem Głównym w Gdyni a stacją SKM Gdańsk Śródmieście. Przejazd będzie bezpłatny, a dla pasażerów przygotowano drobne upominki. Linia będzie obsługiwana wspólnie przez GAiT oraz PKM Gdynia najnowszymi przegubowymi autobusami.


Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/regionalne/6647-europejski-dzien-bez-samochodu-rozne-atrakcje-na-pomorzu

 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *