Skrzatusz: 3 tys. osób na Diecezjalnym Spotkaniu Młodych

W głównym sanktuarium diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej 16 września zgromadziła się młodzież pod hasłem: „Ochrzczeni miłością”. – Chodźcie do wspólnoty Kościoła i czujcie się w niej jak u siebie – mówił młodym bp Zbigniew Zieliński, witając ich w skrzatuskim namiocie.

REKLAMA

Spotkanie młodych rozpoczęło się wniesieniem do namiotu kopii skrzatuskiej piety, czczonej w tym miejscu jako Matka Boża Bolesna, Matka Zranionej Miłości oraz Matka Naszej Nadziei.

Następnie dla uczestników wystąpił ks. Jakub Bartczak, rapujący ewangelizator, który w swoich tekstach dzieli się świadectwem wiary. Duszpasterz spodobał się młodym, którzy po koncercie ustawili się w długiej kolejce po płyty i autograf.

Oprócz Eucharystii, centralnym punktem czuwania było nabożeństwo chrzcielne przy skrzatuskim źródle. Poprowadził je biskup senior Edward Dajczak. – Chciałbym, żebyśmy wrócili do źródła. To jest możliwe tylko wtedy, gdy płynie się pod prąd – mówił młodym inicjator skrzatuskich spotkań młodzieży, zapraszając ich przed namiot na sanktuaryjne błonia.

– Od chwili chrztu wnosimy swoje imię i swoją historię do Kościoła. Wnosimy to, co każdy z nas ma: talenty i charyzmaty, ale też słabości, z którymi się wzmagamy. Chcemy zwrócić na to uwagę młodych – wyjaśnia symbolikę tego gestu ks. Krzysztof Szumilas, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Po liturgii słowa kapłani stanęli z miskami wypełnionymi wodą przy wejściu do namiotu. Uczestnicy spotkania, wchodząc do środka, mogli zrobić znak krzyża, aby w ten sposób symbolicznie wyrazić osobistą decyzję wejścia do Kościoła.

Po nabożeństwie odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu.

Po przerwie na posiłek, w namiocie sprawowana była Msza św. Przewodniczył jej bp Zbigniew Zieliński. Koncelebrowali: bp Krzysztof Zadarko, bp Edward Dajczak oraz kilkudziesięciu prezbiterów.

Pasterz diecezji zachęcał młodych w homilii, by otworzyli się na dar Kościoła i zapuszczali w nim korzenie.

– Nasze zakorzenienie w Bogu dokonuje się poprzez wspólnotę daną nam przez Chrystusa. Bóg posłał swojego Syna, który mówił o miłości, czynił cuda, i choć nikomu nie zrobił nic złego, został przez ludzi ukrzyżowany. To doświadczenie stało się dla wspólnoty Kościoła wyrzutem sumienia. Bo dociera do nas, że jako ludzie niesprawiedliwie ukrzyżowaliśmy niewinnego. Ale to błogosławiona wina. Odrzucenie miłości stało się objawieniem miłości, bo On jeszcze głośniej wykrzyczał, jak bardzo Bóg ukochał człowieka – przekonywał, zachęcając, by osobiście odebrać słowa, które Jezus wypowiedział z krzyża, powierzając uczniów swojej Matce.

– Bóg jest delikatny. Możesz hałasem zagłuszyć Jego obecność, ale jeśli otworzysz serce, dostrzeżesz geniusz Jego delikatności. Chciałbym, żebyśmy stając przed Skrzatuską Panią usłyszeli: „Oto Matka twoja”.

– Od nas zależy, czy wrócimy stąd przemienieni. Przed wami różne historie, różne dni. Ale w życiu każdego z nas chodzi o to samo, tzn. czy będziemy je pisali bardziej szczęśliwym, czy je zabałaganimy – mówił uczestnikom spotkania bp Zieliński.

Na zakończenie bp Zbigniew Zieliński wręczył dekrety nowo powołanego Diecezjalnego Forum Młodych. Złożona z duchownych, osób konsekrowanych i młodych świeckich grupa będzie przez trzyletnią kadencję głosem doradczym dla biskupa diecezjalnego.

W modlitwie młodym pomagała diecezjalna diakonia muzyczna „Tyle dobrego” pod kierownictwem ks. Arkadiusz Oslisloka.

Źródło: https://www.ekai.pl/3-tys-osob-na-diecezjalnym-spotkaniu-mlodych-w-skrzatuszu/
Fot. YouTube

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *