Tłumy wiernych przed sarkofagiem rodziny Ulmów

Tłumy wiernych uczestniczących we wczorajszej beatyfikacji Rodziny Ulmów w Markowej na Podkarpaciu przybyły przed sarkofag z doczesnymi szczątkami nowych Błogosławionych. Umieszczono go w bocznym ołtarzu tamtejszego kościoła parafialnego pw. św. Doroty, a odsłonięto po beatyfikacyjnej Mszy św.

REKLAMA

W 400-kilogramowym sarkofagu spoczywają szczątki całej zamordowanej przez Niemców w 1944 roku, dziewięcioosobowej rodziny – Józefa i Wiktorii oraz siedmiorga ich dzieci: ośmioletniego Stanisława, siedmioletniej Barbary, sześcioletniego Władysława, czteroletniego Franciszka, trzyletniego Antoniego, dwuletniej Marii oraz najmłodszego dziecka, które przychodziło na świat w chwilach męczeńskiej śmierci matki.

Wierni – w grupach i indywidualnie – przybywali do kościoła św. Doroty, by pomodlić się przy grobowcu rodziny Ulmów. Podchodzili też do samego sarkofagu, by go dotknąć i ucałować.

Do momentu beatyfikacji szczątki rodziny Ulmów były przechowywane w specjalnie przygotowanym do tego miejscu wybranym przez abp. Adama Szala, metropolitę przemyskiego. Kilka dni temu zostały przewiezione do kościoła w Markowej, zaś po beatyfikacji sarkofag został udostępniony wiernym.

Podczas niedzielnego obrzędu beatyfikacyjnego proboszcz miejscowej parafii ks. Roman Chowaniec przyniósł relikwie nowych błogosławionych w relikwiarzu przygotowanym specjalnie na tę okazję. Jak przekazał KAI ks. dr. Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego, podobny relikwiarz zostanie przekazany papieżowi w ramach pielgrzymki dziękczynnej do Watykanu.

Ks. Chowaniec powiedział KAI tuż po beatyfikacji, że parafia św. Doroty w Markowej musi się przygotować na zupełnie nową sytuację związaną ze wzmożonym ruchem pielgrzymkowym, którego teraz należy się spodziewać. Dodał, że przybywa intencji modlitewnych, w których wierni proszą Boga o łaski za pośrednictwem rodziny Ulmów.

„Intencje te są związane głównie z życiem rodzinnym. Ciekawe, że częściej niż przedtem w wymienia się w nich także imiona wszystkich dzieci należących do danej rodziny” – zaznaczył ks. Chowaniec.

Warto dodać, że za dwa tygodnie, 24 września, na Jasnej Górze rozpocznie się całoroczna peregrynacja relikwii rodziny Ulmów po polskich diecezjach. Mszy św. na Jasnej Górze będzie przewodniczył abp Adam Szal, metropolita przemyski. Wydarzenie odbędzie się podczas 39. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę.

Podczas beatyfikacji w Markowej, kard. Marcello Semeraro powiedział, że sercem tej uroczystości jest miłość oraz otwarta na bliźniego postawa rodziny Józefa i Wiktorii.

W wydarzeniu uczestniczyło około 30 tysięcy wiernych. Wraz z prefektem Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych Mszę św. celebrowało ponad 100 biskupów z kraju i zagranicy. Obecny był prezydent RP Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki oraz m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

Źródło: https://www.ekai.pl/tlumy-wiernych-przed-sarkofagiem-rodziny-ulmow/
Fot. Piotr Tumidajski

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *