Pelplin: Narodowe Czytanie z biskupem Ryszardem Kasyną

Z udziałem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny 8 września 2023 r. o godz. 11.00 odbyło się  Narodowe Czytanie lektury Elizy Orzeszkowej pt.  „Nad Niemnem” w Barokowym Zespole Parkowym w Pelplinie.

REKLAMA

Ksiądz Krystian Feddek dyrektor Kociewskiego Centrum Kultury przywitał przybyłych gości. Pan Bogdan Wiśniewski zaprezentował  ideę i historię Narodowego Czytania.   

Narodowe Czytanie rozpoczął Biskup Ryszard Kasyna fragmentem tomu I, rozdział VI . 

Powieść czytali także: Pani Elżbieta Wiśniewska i uczniowie z Liceum Katolickiego Collegium Marianum  Małgorzata Puchowska i Antoni Norek.

Wydarzenie trafnie wpisało się w pejzaż wydarzeń kulturalnych w Barokowym Zespole Parkowym. Wyrażamy radość , że wspólnie możemy promować  ideę wspólnego czytania i odkrywania na nowo arcydzieł literatury polskiej i już zapraszamy na kolejną edycję Narodowego Czytania.

Galeria zdjęć TUTAJ.

Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania.

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości.

Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku.

Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Źródło:
https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/11079-narodowe-czytanie-w-barkowym-zespole-parkowym-w-pelplinie
https://diecezja-pelplin.pl/aktualnosci/narodowe-czytanie-nad-niemnem-w-pelplinie/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *