Wielki odpust w Sanktuarium w Piasecznie

Tysiące pielgrzymów 8 września przybyło na uroczystości odpustowe do Sanktuarium Królowej Pomorza i Matki Jedności w Piasecznie.

REKLAMA


W homilii o zgubnych skutkach pychy i lekcji pokory zdobywanej u Maryi mówił biskup pelpliński Ryszard Kasyna.

Podczas dorocznych uroczystości odpustowych w Sanktuarium Maryjnym w Piasecznie 8 września biskup pelpliński Ryszard Kasyna ostrzegał przed egoistycznym wychowywaniem młodego pokolenia, co czyni z nich „pyszałków i samolubów”.

Na centralne obchody głównego odpustu Narodzenia Najświętszej Maryi Panny do Piaseczna koło Gniewu przybyło kilkanaście tysięcy wiernych. Mszy św. w najstarszym na Pomorzu sanktuarium maryjnym przewodniczył biskup Ryszard Kasyna, który w homilii skupił się na zgubnych skutkach ludzkiej pychy i potrzebie uczenia się od Maryi postawy pełnej pokory i służby.

Główny celebrans przypomniał, że „kolana służą do klękania i przyklękania” i dodał, że trzeba strzec się „odmowy przyklęknięcia przed Panem Bogiem”.

W ten sposób hierarcha rozpoczął jedną z głównych myśli swojej homilii ukazującą zgubne skutki ludzkiej pychy. Biskup nawiązał do dramatu II wojny światowej i działań ludzi, którymi kieruje potrzeba przemocy a „tam, gdzie króluje przemoc, panuje rozpacz i śmierć”.

Na różnorakie współczesne mody lansujące postawy pełne pychy i egoizmu wskazał kaznodzieja w dalszej części swojej homilii. Ostrzegał przed egoistycznym wychowywaniem młodego pokolenia, co czyni z nich „pyszałków i samolubów” a ma swój początek w „negacji Boga”.

W tym kontekście bp Kasyna uzasadniał uczestniczenie w pielgrzymowaniu i modlitwie w największym sanktuarium na Kociewiu, jakim jest Piaseczno.

„Pokora prowadzi do służby, a służba prowadzi do miłości”, mówił dalej biskup pelpliński. Hierarcha ukazał niewielkie Piaseczno na tle światowych sanktuariów maryjnych jak Fatima, Lourdes czy Jasna Góra. „To miejsce, Piaseczno, jest swoistym wyrazem pokory, bo tutaj Bóg chce nam przypomnieć zapomnianą cnotę pokory”, kontynuował kaznodzieja. Bóg przemawia tu poprzez „skromność i pokorę”, podkreślił biskup.

W końcowej części homilii bp Kasyna zachęcał, aby unikać postawy „pyszałka”, który „nie dostrzega innych ludzi a nawet samego Boga, bo zachwyca się swoimi sukcesami, urodą, zapominając jednocześnie, że wszystko  otrzymał od Stwórcy”.

Kult maryjny w Piasecznie wiąże się z czczoną tam figurą Madonny z Dzieciątkiem. Upamiętnia ona cud uzdrowienia młodego syna smolarza w XIV wieku. Figurę 8 września 1968 roku koronował kard. Karol Wojtyła, który jako papież sprawował przy niej Mszę św. w Pelplinie w 1999 roku.

Uroczystości w Piasecznie trwają przez oktawę i gromadzą tysiące wiernych w różnych grupach wiekowych i stanowych.

GALERIA ZDJĘĆ: http://radioglos.pl/fotogaleria/event/2019-09-08piaseczno


CZYTAJ TAKŻE:

Wielki Odpust Narodzenia NMP w Piasecznie 7-15 września 2019


Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/6595-lekcja-pokory-u-matki-bozej-w-sanktuarium-w-piasecznie

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *