Stowarzyszenie z Kiełpina ma za patrona ks. Antoniego Arasmusa, męczennika II wojny światowej

Ks. Antoni Arasmus zginął od postrzału w głowę w lesie pod Kartuzami w końcu października 1939 roku. Od 10 lat był proboszczem parafii w Kiełpinie. Pamięć o oddanym kapłanie, wymagającym duszpasterzu i wielkim patriocie wciąż jest żywa.

REKLAMA


W 2009 roku odnowiona została grota maryjna, założona przez ks. Antoniego na wzór groty w Lourdes. Ks. Arasmus jest patronem ulicy w Kiełpinie, Stowarzyszenia Krąg Arasmusa i Biegu Arasmusa.
W 2015 roku powstał w Kiełpinie Krąg Arasmusa. W 2017 przyjął formę Stowarzyszenia Krąg Arasmusa. Skupia około 50 osób z Kiełpina. Organizacja działa na rzecz kultury, szerzenia pamięci o ks. Antonim Arasmusie, podejmuje inicjatywy patriotyczne.


Z biografii:

Antoni Arasmus urodził się 21 lutego 1894 roku w Skórczu. Był synem Jakuba i Marianny, z d. Resmer. Trzy dni później został ochrzczony. Po ukończeniu szkoły powszechnej podjął naukę w pelplińskim Collegium Marianum. Następnie, jako stypendysta Pomorskiego Towarzystwa Pomocy Naukowej i z poparcia księdza Franciszka Podlaszewskiego kształcił się w gimnazjum w Wałczu. W czasie I wojny światowej był oficerem w niemieckim wojsku, trafił do niewoli francuskiej. Będąc świadkiem i uczestnikiem okrucieństw walk na frontach, miał przyrzec Bogu, iż jeśli zachowa życie, zostanie kapłanem.

Arasmus przeżył wojnę, a po jej zakończeniu, zgodnie z uczynionym ślubem, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. 14 czerwca 1924 roku przyjął święcenia kapłańskie.

Mimo trwającej niemal sześć lat wojny mieszkańcy wsi nie zapomnieli o swym duszpasterzu. Już 5 czerwca 1945 roku zorganizowano ekshumację i oględziny jego zwłok. 13 czerwca szczątki księdza Antoniego Arasmusa zostały pochowane na kiełpińskim cmentarzu.

Wraz z innymi pelplińskimi męczennikami II wojny światowej, ksiądz Antoni Arasmus jest kandydatem do wyniesienia na ołtarze. 24 maja 2011 roku zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego drugiej ich grupy, a dokumenty zostały przekazane do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie.

(Informacje o ks. Antonim Arasmusie na podstawie strony internetowej parafii pw. św. Michała Archanioła)


GALERIA ZDJĘĆ: http://radioglos.pl/fotogaleria/event/2019.09.05Kielpino_krag_Arasmusa


Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/6582-ks-antoni-arasmus-meczennik-ii-wojny-swiatowej-patron-lokalnego-stowarzyszenia

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *