Muzyczny hołd dla Piaśnicy – miejsca największej zbrodni hitlerowskiej na Pomorzu

W Piaśnicy, odległej od Wejherowa o 10 km, na przełomie października i listopada 1939 r., odbywały się masowe egzekucje ludności cywilnej. Trwały do początków 1940 r. Tu zginęło ok. 12 tysięcy Polaków, Żydów, osób chorych psychicznie przetransportowanych z ziem niemieckich.

REKLAMA


Odnaleziono 35 masowych grobów. Pod koniec wojny Niemcy usiłowali usunąć ślady popełnionych zbrodni, paląc zwłoki wydobywane z odkrywanych grobów.
W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej powstał projekt „Piaśnicki Lament”. Do poezji “Piaśnica oczyma poetów” muzykę napisał gdański kompozytor młodego pokolenia – Szymon Chyliński – w ramach stypendium śp. Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska. Na nagranie płyty zespół Folk Acoustic uzyskał stypendium marszałka pomorskiego dla twórców kultury. Płyta została nagrana i teraz na jej wydanie w 500 egzemplarzach prowadzona jest akcja crowdfoundingowa, czyli zbieranie finansowania społecznego.
Na „Piaśnicki Lament” składa się 10 utworów: 7 w języku polskim oraz 3 w języku kaszubskim. Muzykę skomponował Szymon Chyliński a utwory wykonał pięcioosobowy zespół Folk Acoustic w składzie: Katarzyna Chylińska – wokal, Klaudia Kulwikowska – klarnet, Hanna Chylińska – skrzypce, Mateusz Kot – kontrabas i Szymon Chyliński- akordeon. Zespół istnieje od 2015 r. i zajmuje się muzyką folklorystyczna, folkową. Kompozytor od 10 lat związany jest z zespołem Kaszubki z Chwaszczyna.
– Projekt stworzyliśmy z myślą o upamiętnieniu kilkunastu tysięcy ofiar pomordowanych w Piaśnicy na Pomorzu oraz w celu szerzenia świadomości społecznej na temat tej zbrodni, ale także muzyka ta jest głosem naszego sprzeciwu wobec przemocy – mówią Katarzyna i Szymon Chylińscy. – Uważamy, że warto mówić o tych tragicznych wydarzeniach, aby przypominać ile cierpienia powoduje przemoc i zapobiegać podobnym wydarzeniom w przyszłości.
Premierowe wykonanie „Piaśnickiego Lamentu” miało miejsce 28 kwietnia w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Gdańsku, na ul. Łąkowej 34. Kolejne koncerty zaplanowano w kościele w Mechowie (6.10.2019), Wejherowie (13.10.2019 w kościele pw. Chrystusa Króla i bł. Alicji Kotowskiej) i Żukowie (10.11.2019, Centrum Kultury Spichlerz)


Źródło: http://www.radioglos.pl/wiadomosci/regionalne/6572-piasnica-miejsce-najwiekszej-zbrodni-hitlerowskiej-na-pomorzu-w-muzycznym-holdzie

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *