„Lustra – Wyspiański, Stefczyk, Herbert” – wyjątkowy koncert symfoniczny w Częstochowie i Pelplinie

Niecodzienny koncert odbędzie się 29 sierpnia w Filharmonii Częstochowskiej oraz 30 sierpnia w Katedrze w Pelplinie, jako podsumowanie XXV Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Wydarzenie powstało z inicjatywy Kasy Stefczyka dla uczczenia 30 rocznicy powstania Kasy. Sponsorem wydarzenia jest marka SALTUS Ubezpieczenia.

REKLAMA

Co łączy Anitę Rywalską-Sosnowską, sopranistkę z Markiem Piekarczykiem, wokalistą kultowej grupy TSA, która zapoczątkowała w Polsce twarde, metalowe granie? Razem z nimi usłyszymy: Jacka Królika – giganta gitary elektrycznej, Pawła Szewczyka – instrumenty perkusyjne i Pawła Grubę na najdłuższej w Europie bazunie. Połączył ich wszystkich Wyspiański. Uzupełnili Stefczyk i Herbert. Solidnym, ale zarazem bardzo twórczym fundamentem tego połączenia są orkiestra i chór Filharmonii Częstochowskiej pod batutą kompozytora Gedymina Grubby.

Trzydziestą rocznicę powstania Kasy Stefczyka uświetnią premierowe wykonania utworu „Lustra – Wyspiański, Stefczyk, Herbert”. Wyspiański, podobnie jak Stefczyk, patron największej spółdzielczej kasy w Polsce, był absolwentem krakowskiego Gimnazjum św. Anny. Choć nie ma pewności, czy drogi tych dwóch wybitnych Polaków przecięły się, wartości które wyznawali były zbieżne, a fundamentalną była praca dla Polski.

W warstwie muzycznej „Luster” spotkamy się z orkiestrą symfoniczną, solistami, elementami rockowymi oraz bazuną – kaszubskim instrumentem ludowym. Uzupełnieniem tej mieszanki będzie oprawa wizualna. Zobaczymy w niej m.in. projekty witraży – tych zrealizowanych i tych, które poza projekt nie wyszły – autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Całości dopełni „Przesłanie Pana Cogito” autorstwa Zbigniewa Herberta

Niecodzienny koncert odbędzie się 29 sierpnia w Filharmonii Częstochowskiej oraz 30 sierpnia w Katedrze w Pelplinie, jako podsumowanie XXV Międzynarodowego Festiwalu Organowego.

Wydarzenie powstało z inicjatywy Kasy Stefczyka dla uczczenia 30 rocznicy powstania Kasy.

Sponsorem wydarzenia jest marka SALTUS Ubezpieczenia.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *