Kard. Ryś: Jako księża powinniśmy być tam, gdzie są ludzie,…

– Pielgrzymka to sposób bycia z ludźmi. Dla biskupa pielgrzymka to świetne miejsce, bo mogę cały dzień słuchać, wcale nie gadać! Od lat chodzę z tyłu grupy, z którą idę – spowiadam, rozmawiam i słucham. Dla biskupa, dla każdego pasterza, bezcennym jest słuchać ludzi, czym żyją, jakie mają problemy – mówi kardynał nominat Grzegorz Ryś, który uczestniczy w pielgrzymce na Jasną Górę.

REKLAMA

Metropolita łódzki zapytany, która to pielgrzymka z uśmiechem odpowiada: – To jest w moim życiu chyba 32 piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Dla mnie pielgrzymka jest byciem tam, gdzie są ludzie. To jest jakiś niesłychany ewenement na miarę Kościoła powszechnego, że mamy setki, nawet tysiące ludzi, którzy każdego roku w wakacje poświęcając swój urlop, wybierają się na pielgrzymkę. Wybierają taki czas, który od strony zewnętrznej nie jest łatwy, bo nie ma żadnych wygód. Warunki do spania raczej biedne, warunki do odbycia toalety wieczornej są trudne. To nie jest wcale oczywisty wybór. Ludzie dzisiaj idą, bo chcą przeżyć coś niesamowitego w wierze, chcą poświęcić ten czas na modlitwę, na rozmowę z Bogiem, na spowiedź – tłumaczy metropolita łódzki.

Odnosząc się do duchownych, którzy nie pielgrzymują, ponieważ nie czują klimatu pielgrzymki, powiedział między innymi – Wcale nie musi być tak, że moim ulubionym sposobem przeżywania wiary jest pielgrzymowania zwłaszcza w ogromnej grupie, ale to pielgrzymowanie jest wpisane w nasze kapłaństwo. Powinniśmy być tam, gdzie są ludzie, a nie narzekać, że ludzi nie ma. To jakieś nieporozumienie ze strony księdza – uważa abp Ryś.

Kardynał nominat Grzegorz Ryś pielgrzymował i pielgrzymuje na Jasną Górę z grupami z Łodzi, Bełchatowa, Aleksandrowa oraz z pielgrzymką z Ziemi Łaskiej.

Źródło: https://www.ekai.pl/kard-rys-pielgrzymowanie-jest-dla-kazdego-biskupa-okazja-do-bycia-ze-swoimi-wiernymi-wywiad-w-drodze/
Fot. ks. Paweł Kłys

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *