Abp Antonii Baraniak i rodzina Ulmów patronami roku 2024

W piątek posłowie dokonali wyboru patronów roku 2024. Wśród nich znaleźli się: rodzina Ulmów, arcybiskup Antoni Baraniak, Marek Hłasko, Romuald Traugutt, Wincenty Witos, Kazimierz Wierzyński, Melchior Wańkowicz i Zygmunt Miłkowski.

REKLAMA

W 120. rocznicę urodzin duchownego, Sejm ogłosił rok 2024 Rokiem Arcybiskupa Antoniego Baraniaka. Za przyjęciem uchwały głosowało w piątek 389 posłów, 40 było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu.

Arcybiskup Antoni Baraniak (1904-1977) był salezjaninem, sekretarzem prymasów Polski – Augusta Hlonda oraz Stefana Wyszyńskiego, biskupem pomocniczym gnieźnieńskim i arcybiskupem metropolitą poznańskim. W nocy z 25 na 26 września 1953 roku razem z kard. Stefanem Wyszyńskim został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Podczas trzech lat więzienia był poddawany okrutnym torturom, które miały wymóc na nim zeznania obciążające prymasa Polski.

Dzięki swej postawie nazywany jest Biskupem Niezłomnym. Był przesłuchiwany ponad 148 razy, mimo wszystko nie złamał się i uchronił polski Kościół przed dominacją komunistycznego reżimu. W maju 1957 r. biskup Antoni Baraniak został mianowany arcybiskupem metropolitą poznańskim. W 1966 r. u boku kard. Stefana Wyszyńskiego oraz abp. Karola Wojtyły brał udział w procesji na Skałkę, podczas której świętowano tysiąclecie Chrztu Polski. W 1969 r. na zaproszenie kard. Karola Wojtyły abp. Antoni Baraniak celebrował Mszę św. podczas koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej. Zmarł po długiej chorobie w 1977 r. Podczas jego pogrzebu kard. Stefan Wyszyński mówił, że abp. Antoni Baraniak wziął na siebie cały ciężar odpowiedzialności za losy polskiego Kościoła.

W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, abp Antoni Baraniak został odznaczony Orderem Orła Białego. W 2017 r. rozpoczęto proces beatyfikacyjny.

Sejm ustanowił także rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów. W odczytanej uchwale przypomniano, że w 2024 r. przypada 80. rocznica zamordowania rodziny. Za uchwałą opowiedziało się 446 posłów, 2 wstrzymało się od głosu, nikt nie zagłosował przeciw.

Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów na etapie diecezjalnym zakończył się w 2008 r. 17 grudnia ub. roku papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie Rodziny. Beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się 10 września br. w Markowej w archidiecezji przemyskiej. Będzie to pierwszy w historii przypadek, kiedy do chwały ołtarzy zostanie wyniesiona cała rodzina, w tym jeszcze nienarodzone dziecko.

Małżonkowie Józef i Wiktoria Ulmowie w czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów, za co 24 marca 1944 r. zostali zamordowani przez Niemców. Najpierw zabito ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę, w tym Wiktorię, która była w zaawansowanej ciąży, a także sześcioro dzieci – Stasia, Basię, Władzia, Frania, Antosia i Marysię. Najstarsze z nich miało 8 lat, a najmłodsze 1,5 roku.

W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”.

Źródło: https://www.ekai.pl/sejm-ustanowil-patronow-roku-2024-wsrod-nich-abp-antonii-baraniak-i-rodzina-ulmow/
Fot. Lukas Plewnia / flickr.com

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *