Pielgrzymi z Gdańska w drodze na ŚDM w Lizbonie

Prawie 660 osób z archidiecezji gdańskiej weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie. We wtorek 25 lipca ponad 30 młodych z Pomorza wyleciało z Gdańska do Madrytu. To ich pierwszy przystanek w drodze do Lizbony. Na spotkanie z papieżem Franciszkiem wybierają się wraz z przedstawicielami Polonii z USA.

REKLAMA

Młodzież z archidiecezji gdańskiej wyruszyła do stolicy Portugalii na spotkanie z papieżem Franciszkiem, które odbędzie się w dniach 1- 6 sierpnia w stolicy Portugalii. – W sobotę pojechał pierwszy autobus z uczestnikami ŚDM. Dziś żegnamy grupę z Chwaszczyna, która do Portugalii jedzie razem z przedstawicielami polskiej młodzieży z parafii w Chicago w USA. Kolejne grupy przygotowują się do podróży samolotami albo autokarami. Jest wśród nich m.in. grupa niepełnosprawnych z Pruszcza Gdańskiego. Łącznie z naszej archidiecezji w ŚDM weźmie udział ponad 660 uczestników zorganizowanych w 17 grupach i zarejestrowanych w oficjalnym systemie organizacyjnym wydarzenia – mówi ks. Piotr Wiecki, archidiecezjalny duszpasterz młodzieży AG.

Młodzież, która wyruszyła we wtorek z Gdańska do Lizbony przez Monachium i Madryt, bierze udział w projekcie „Polonia i Polacy w drodze na ŚDM”. Dzięki niemu ponad 600 młodych Polaków mieszkających w kraju i poza jego granicami może razem spędzić czas na Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie. Zgodnie z założeniami projektu młodzi przylecą do trzech miast Europy. Do Lizbony wyruszą wspólnie autokarami.

W stolicy Hiszpanii swoją drogę rozpoczną młodzi z archidiecezji gdańskiej oraz z Chicago. Ks. Łukasz Szymanowski przez kilka miesięcy przygotowywał do wyjazdu ponad 30 młodych z Kaszub. – Plan podróży mamy już ustalony i razem spędzimy 16 dni. Na początku lot i spotkanie w Madrycie. Będzie nas prawie 100 osób, więc dwoma autokarami pojedziemy w dalszą drogę z przystankami w Caceres i Trujillo. Potem ruszamy na Dni w Diecezjach do Porto. Następnie spotkania w Lizbonie z Ojcem Świętym, a po zakończeniu wydarzenia zaplanowaliśmy jeszcze kolejne wspólne dni w Hiszpanii. Myślę, że to będzie czas doświadczeń duchowych, ale też budowania relacji z naszymi młodymi rodakami z Ameryki – mówi kapłan.

Młodzież zaplanowała wspólne występy artystyczne, przygotowane pod kierunkiem animatorów. Efekty pracy zostaną zaprezentowane podczas Dni w Diecezjach, a także podczas polskich katechez oraz głównych wydarzeń ŚDM w Lizbonie. Godzinną prezentację opracowali wspólnie młodzi z Chicago i Chwaszczyna. Konsultacje odbywały się internetowo. – Ze względu na różnice czasowe jako najbardziej odpowiedni dzień na te działania wybraliśmy soboty. Mieliśmy wtedy burzę mózgów, w której uczestniczyli zaangażowani w prezentacje – mówi ks. Piotr Janas SChr z Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Trójcy Świętej w Chicago.

Marta Rodak z chwaszczyńskiej grupy odsłania plan wspólnego występu w Porto. – Pokażemy to, co najlepsze w miejscach, gdzie mieszkamy. Skupiamy się przede wszystkim na stworzeniu wizytówki Kaszub. Nie tylko zabieramy do Portugalii nasze charakterystyczne stroje ludowe, ale też przygotowaliśmy do nich piosenki i tańce. Ten sam program pokażemy potem na polskim festiwalu w Lizbonie już w czasie głównych spotkań ŚDM – mówi animatorka.

Projekt „Polonia i Polacy w drodze na ŚDM” finansowany jest z budżetu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.

Źródło: https://www.ekai.pl/pielgrzymi-z-gdanska-w-drodze-na-sdm-w-lizbonie/
Fot. Dorken Delta

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *