Odkryto antyczną mozaikę z zagadkowymi napisami

W północnej części Izraela archeolodzy znaleźli mozaikę z napisami hebrajskimi i aramejskimi oraz scenami z natury. Mozaika zdobiła podłogę przy głównym wejściu do synagogi starożytnego miasta Hukok z późnych czasów rzymskich w pobliżu Jeziora Galilejskiego, poinformowali naukowcy z Uniwersytetu Chapel Hill w amerykańskim stanie Północna Karolina.

REKLAMA

Według tych informacji, nowo odkryta mozaika to duży panel, w którego centrum znajduje się zagadkowy napis hebrajski otoczony wieńcem. Po obu stronach wieńca znajdują się lwy opierające przednie łapy na głowach byków. Po bokach i poniżej wieńca znajdują się imiona wypisane po aramejsku. Badacze zakładają, że są to imiona albo darczyńców, którzy sfinansowali mozaiki, albo artystów. Mozaika jest otoczona ramką przedstawiającą drapieżniki na polowaniu.

Archeolodzy odnaleźli ponadto kolejne fragmenty mozaik, odkrytych podczas poprzednich wykopalisk w 2012 i 2013 roku. Przedstawiają one sceny z biblijnym Samsonem ze starotestamentowej Księgi Sędziów.

Stanowisko, badane przez amerykańskich i izraelskich archeologów od 2011 roku, utożsamiane jest z biblijnym miastem Hukok. Znaleziono tam między innymi synagogę z V wieku z bogato zdobionymi mozaikami. Według uniwersytetu, znaleziska obejmują najwcześniejsze znane przedstawienia biblijnych bohaterek Debory i Jael, a także pierwsze znane przedstawienie historii niebiblijnej w synagodze. Jest to prawdopodobnie scena spotkania Aleksandra Wielkiego z żydowskim arcykapłanem. Inne znaczące znaleziska obejmują przedstawienia Arki Noego, rozstąpienie się Morza Czerwonego, cykl Helios-Zodiak, Jonasza połkniętego przez rybę oraz Wieżę Babel.

Tegoroczny sezon wykopalisk zakończył badania na tym obszarze, podano w komunikacie. Zostanie on przekazany Izraelskiemu Urzędowi ds. Starożytności, który planuje wykorzystać wykopaliska do celów turystycznych.

Źródło: https://www.ekai.pl/odkryto-antyczna-mozaike-z-zagadkowymi-napisami/
Fot. pixabay.com

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *