Sopot: Msza św. na plaży w intencji rybaków i ludzi morza

29 czerwca 2023 roku na plaży, przy przystani rybackiej w Sopocie, obok kapliczki „O szczęśliwy powrót” została odprawiona Msza święta w intencji rybaków i ludzi morza. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił duszpasterz ośrodka „Stella Maris” w Gdańsku-Nowym Porcie, ks. Rafał Nowicki.

REKLAMA

Podkreślił on, że kapliczka papieska na plaży sopockiej jest dla ludzi morza, zwłaszcza dla rybaków, miejscem symbolicznym.

Wskazując na postać Chrystusa spoglądającego z troską w morski horyzont wyjaśnił: „Tu gromadzimy się na modlitwie nie tylko w uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła, ale przed tą kapliczką otaczamy modlitwą w Dzień Zaduszny wszystkich naszych bliskich, którzy odeszli już na ‘wieczną wachtę’”.

– Eucharystia w tym zupełnie nieoczywistym miejscu – dodał – daje możliwość, by Pan Bóg otworzył nasze oczy na to, co jest w naszym życiu, jak morska dal, nowe i nieznane, a także byśmy zachowali w sercach wrażliwość na Jego obecność w drugim człowieku, a tym samym byli dla świata znakiem nadziei.

Treści zawarte w wygłoszonej homilii przez duszpasterza ludzi morza dopełniały słowa pieśni, które w czasie Mszy świętej wykonywał duet muzyków: Bernard Dornowski, współtwórca „Czerwonych Gitar” i Bogusław Olszonowicz („Duval”).

Po zakończonej Eucharystii, załogi poszczególnych kutrów rybackich stanęli przy swoich jednostkach, które kapłan kolejno święcił.

Kapliczka rybacka zatytułowana ”O szczęśliwy powrót” była jedną z tych, które zdobiły ołtarz papieski w Sopocie podczas wizyty na Wybrzeżu Jana Pawła II w czerwcu 1999 roku. Jej autorem jest nieżyjący już, znany sopocki architekt Brunon Wandtke. Kapliczka jest symbolicznym miejscem, gdzie każdego roku w uroczystość Patrona Rybaków, św. Piotra sprawowana jest Msza święta, w który niejako przy okazji licznie uczestniczą przebywający w Sopocie turyści. Jest to także swoiste centrum modlitewnych spotkań rodzin rybaków, którzy nie wrócili z morza i których ciał nigdy nie odnaleziono.

Źródło: https://www.ekai.pl/msza-dla-rybakow-na-sopockiej-plazy/
Fot. Boguslaw Olszonowicz

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *