Święcenia diakonatu w bazylice katedralnej w Pelplinie 2023

W sobotę, 24 czerwca 2023 r., o godz. 12:00 podczas Mszy Świętej w bazylice katedralnej Biskup Pomocniczy Arkadiusz Okroj udzielił święceń diakonatu dwóm alumnom V roku Wyższego Seminarium Duchownego.

REKLAMA

„Pycha zniekształca”, mówił w bazylice katedralnej w Pelplinie biskup Arkadiusz Okroj udzielając 24 czerwca święceń diakonatu dwóm akolitom z Wyższego Seminarium Duchownego.

Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej zgromadziła wielu księży, rodziny i znajomych nowych diakonów.

W homilii bp Okroj podkreślił, że jest to „moment przełomowy” dla Arkadiusza i Karola. Celebrans nawiązał do patrona dnia św. Jana Chrzciciela, który „potrafił rozpoznać swoje własne powołanie i dorósł do tego, żeby osobiście rozpoznać Jezusa”. Za tym wzorem, podkreślał kaznodzieja, ma iść każdy z chrześcijan, a tym bardziej przygotowujący się do posługi kapłańskiej.

Duchowny przypomniał o potrzebie pokory, „która sprawia, że nie zniekształcamy  Tego, który chce przez nas się objawiać”. Dodał, że „pycha zniekształca, diabeł chce nas zdeformować, on dąży do tego, by kobieta była deformacją kobiety, mężczyzna mężczyzny, matka matki, ojciec ojca”. Kontynuował, że diabeł „chce zdeformować kapłanów, rozbroić ich z wiarygodnością, chce po prostu byśmy byli karykaturą swojego powołania”.

„Święcenia diakonatu są darem Pana Boga i to budzi w nas wdzięczność”, mówił biskup.

Przed nowymi diakonami: Arkadiuszem  Pałysem i Karolem Sosnowskim ostatni rok formacji, studiów i praktyk przed otrzymaniem święceń prezbiteratu.

Galeria zdjęć TUTAJ.

Posłuchaj TUTAJ:
– Słowo wstępne – Rektor WSD ks. dr Tomasz Huzarek
– Słowo wstępne – ks. bp Arkadiusz Okroj
– Homilia ks. bp Arkadiusza Okroja
– Podziękowanie Przedstawiciela nowo wyświęconych Diakonów

Źródło:
https://diecezja-pelplin.pl/aktualnosci/swiecenia-diakonatu-w-pelplinie/
https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/10867-swiecenia-diakonatu-w-pelplinie

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *