Gdańsk: Za nami XI Marsz dla Życia i Rodziny

W niedzielę, 18 czerwca kilka tysięcy uczestników XI Marszu dla Życia i Rodziny przeszło ulicami Gdańska. Pochód poprowadził abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański. Na wyspie Ołowianka odbył się radosny festiwal z koncertami, atrakcjami dla rodzin oraz prezentacjami kościelnych wspólnot.

REKLAMA

Wydarzenie rozpoczęło się w niedzielne popołudnie przed Kaplicą Królewską, nieopodal bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Tam zgromadziły się rzesze osób w różnym wieku, przeważały rodziny z dziećmi. Uczestnicy spotkania przybyli z transparentami, a organizatorzy wyposażyli uczestników w białe i czerwone balony oraz chusty.

Przed wyruszeniem w drogę metropolita gdański mówił dziennikarzom o celu wydarzenia. – Jesteśmy tu po to, aby być razem, widzieć się i pokazywać, na jakich wartościach nam zależy. Chcemy bronić sakramentalnego małżeństwa i tego wszystkiego, co stanowi o naszej sile. Tak jak wielokrotnie podkreślał kardynał Stefan Wyszyński czy Jan Paweł II: zdrowa rodzina to zdrowe małżeństwo, to zdrowe społeczeństwo polskie. Ważne, byśmy cieszyli się tym, co jest piękne – mówił abp Tadeusz Wojda.

Ks. Krzysztof Borysewicz, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Gdańskiej zwrócił uwagę na przyjazny charakter marszu. – Naszą postawą, naszą radością, chcemy pokazać, że nasz marsz nie jest przeciwko czemuś, ale jest za życiem. Chcemy zaprosić do tego wszystkich, którzy tutaj przyszli, i tych którzy będą się z nami łączyli po drodze, życząc wszystkim dobrego, radosnego, pogodnego świętowania – dodał.

Gdy plac przed świątynią zapełnił się, metropolita gdański odmówił ze zgromadzonymi Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Później uczestnicy przeszli ulicami Głównego Miasta na Ołowiankę. Uczestnicy marszu nieśli flagi Polski i maryjne. Na czele pochodu szedł metropolita gdański, a wraz z nim bp Wiesław Szlachetka. Byli też przedstawiciele władz – Dariusz Drelich, wojewoda pomorski i Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Po zakończeniu marszu uczestnicy wzięli udział w Festiwalu dla Życia zorganizowanym na Ołowiance. Metropolita gdański na scenie odmówił modlitwę i otworzył wydarzenie, które odbywało się na placu przy Filharmonii Bałtyckiej. Uczestnicy mogli spotkać przedstawicieli kilkunastu wspólnot działających w archidiecezji gdańskiej. Organizatorzy przygotowali liczne atrakcje dla dzieci, strefę relaksu, a także food trucki z ofertą gastronomiczną. Na festiwalowej scenie odbywały się koncerty – publiczność usłyszała zespół Na Cały Głos, dziecięce Małe TGD, Kamila Bednarka i rockową Luxtorpedę.

Gdański marsz był jednym ze 150, które zorganizowano w całej Polsce.

Źródło: https://www.ekai.pl/xi-marsz-dla-zycia-i-rodziny-w-gdansku/
Fot. Maria Oswalt / Unsplash

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *