Dysertacja nt. sanktuariów i ich roli w przestrzeni duszpasterskiej [PDF]

„Nazwa konkretnego sanktuarium przywołuje na myśl pozytywne doświadczenia religijne, nieraz z czasów dzieciństwa – wspomnienie wysłuchanej modlitwy czy doznanych łask” – zauważa ks. dr Piotr Góra, sekretarz biskupa bielsko-żywieckiego i autor pracy poświęconej roli sanktuariów i ich roli w przestrzeni duszpasterskiej Kościoła partykularnego. Dysertacja ukazała się właśnie w formie książki.

REKLAMA

Kapłan przyznaje, że spotykał się często z pytaniami dotyczącymi formalnych i duszpasterskich kwestii związanych z funkcjonowaniem sanktuariów.

„Stawałem wobec konieczności rozwiązywania problemów z obszaru duszpasterstwa i sposobu zarządzania sanktuariami. Część z nich dotyczyła wzajemnych relacji sanktuarium i struktur diecezjalnych. W związku z tym zainteresowałem się problematyką sanktuariów i ich znaczenia w przestrzeni duszpasterskiej diecezji” – dodaje i wyjaśnia, że pierwszym owocem tych zainteresowań była próba zebrania i usystematyzowania wiedzy dotyczącej sanktuariów diecezji bielsko-żywieckiej, określenia ich stanu prawnego i znaczenia w życiu diecezji.

„Mam nadzieję, że niniejsze opracowanie będzie pomocne osobom odpowiedzialnym za duszpasterstwo sanktuaryjne na poziomie diecezji oraz tym wszystkim, którzy wypełniają funkcje kustoszy, duszpasterzy czy w inny sposób posługują w miejscach świętych. Liczę na to, że przyda się ono jako praktyczna pomoc w porządkowaniu i opracowaniu strategii duszpasterstwa sanktuaryjnego, a także znajdzie się w rękach studentów teologii zdobywających wiedzę z zakresu teologii pastoralnej” – zaznacza.

Według kapłana, praca ta powstała także z myślą o przewodnikach pielgrzymek i grup turystycznych. „Wprowadzając turystów i pielgrzymów w przestrzeń miejsc kultu mają szansę, by nie tylko odsłaniać piękno i znaczenie historyczne nawiedzanych obiektów, ale także pomóc oprowadzanym osobom w doświadczeniu sfery sacrum i przeżyciu spotkania z Bogiem” – podkreśla.

Licząca 320 strony rozprawa pt. „Pastoralno-teologiczny status sanktuarium w przestrzeni życia religijnego diecezji”, obroniona w ubiegłym roku na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, w sposób nowatorski przybliża zagadnienie – ideę sanktuarium, wprowadzając zarazem oryginalną perspektywę pastoralno-teologiczną w życiu Kościoła lokalnego. Autor pomaga nie tylko zrozumieć fenomen sanktuariów – miejsc, w których „sprawy boskie łączą się ze sprawami ludzkimi” – ale i wskazuje na konkretne duszpasterskie owoce związane z ich działalnością.

„W każdym czasie, niezależnie od stawianych akcentów, sanktuaria odpowiadały na ludzkie potrzeby i aktualne wyzwania. Tę, jakże istotną rolę sanktuariów podkreśla współczesne nauczanie Kościoła” – podsumowuje autor, cytując papieża Franciszka z adhortacji „Evangelii gaudium” o głoszeniu, który stwierdził, że nawiedzanie sanktuariów i kultywowanie pobożności ludowej jest ważną formą ewangelizacji.

Rozprawa doktorska ks. Piotra Góry została przygotowana pod naukowym kierunkiem ks. dr. hab. Jana Dziedzica, prof. UPJPII.

Można ją także przeczytać w formie online pod adresem: https://monografie.upjp2.edu.pl/catalog/book/57

Źródło: https://www.ekai.pl/powstala-dysertacja-nt-sanktuariow-i-ich-roli-w-przestrzeni-duszpasterskiej/
Fot. Narodowe Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *