„Wolność religijna i inne prawa człowieka: zagrożenia i trendy”

Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Wolność religijna i inne prawa człowieka: zagrożenia i trendy”, odbędzie się w dniach 31 maja – 2 czerwca 2023 r. w Toruniu. Organizowana jest w ramach projektu „Laboratorium Wolności Religijnej”, realizowanego przez Fundację Pro Futuro Theologiae działającą na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

REKLAMA

Konferencja ma na celu omówienie głównych zagadnień związanych z ochroną i promocją wolności religijnej na styku z innymi prawami człowieka, aby lepiej zrozumieć aktualne zagrożenia i trendy związane z obecnością religii w życiu publicznym. Organizatorzy są bowiem przekonani, iż wspólny głos jest silniejszy niż indywidualnie podejmowane wysiłki na rzecz wolności religijnej.

W wydarzeniu weźmie udział wielu naukowców, praktyków oraz przedstawicieli grup społeczeństwa obywatelskiego z całego świata, którzy z perspektywy wielu dziedzin naukowych, takich jak prawo, filozofia, teologia czy socjologia wspólnie zastanowią się jak można zwiększyć ochronę, zapobieganie i promowanie wolności religii lub przekonań na całym świecie.

Poszanowanie wolności religii lub przekonań w życiu publicznym jest bardzo ważną kwestią w obecnym globalnym klimacie niestabilności, konfliktów i zagrożenia bezpieczeństwa. Wciąż zdecydowanie zbyt wiele grup religijnych i jednostek na całym świecie zmaga się z przemocą, marginalizacją i stygmatyzacją na tle wyznaniowym. Należyta ochrona praw człowieka, w tym wolności religijnej ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego i powinna być nieodłączną częścią agendy politycznej każdego kraju.

Udział w wydarzeniu zapowiedzieli wybitni specjaliści prawa wyznaniowego zarówno z Polski (m.in. ks. Franciszek Longchamps de Beriér, Paweł Skibiński, Marek Bielecki), jak i zagranicy (Asher Maoz z Izraela, Mark Hill z Wielkiej Brytanii, Hans-Martien ten Napel z Niderlandów, Andrea Pin z Włoch, Christine Mengès-Le Pape z Francji, Manuel Lazaro Pulido oraz Javier Martinez Torrón z Hiszpanii). Wśród gości znaleźli się także przedstawiciele organizacji zajmujących się pomocą osobom prześladowań religijnych (m.in. Marcela Szymanski – Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Łukasz Wilczyński oraz Illia Djadi z Open Doors, Felix Boellmann z ADF International, Todd Huizinga z waszyngtońskiego Instytutu Wolności Religijnej, Madeleine Enzlberger z wiedeńskiego Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan w Europie).

Własnymi doświadczeniami podzielą się z uczestnikami konferencji również osoby, które w przeszłości stały się świadkami przemocy na tle wyznaniowym pochodzące z Syrii i Nigerii.

Konferencję poprzedzają dedykowane prawnikom warsztaty pt. „Regulowanie religii w dobie globalizacji”, służące m. in. poznaniu specyfiki obrony prawa do wolności religijnej w systemie common law.

Rejestracja na oba wydarzenia możliwa jest poprzez stronę internetową Laboratorium Wolności Religijnej.

Źródło: https://www.ekai.pl/miedzynarodowa-konferencja-naukowa-wolnosc-religijna-i-inne-prawa-czlowieka-zagrozenia-i-trendy/
Fot. Materiały organizatora

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *