24 maja: Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach

W liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, 24 maja, przypada Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. W tym kraju jest to liturgiczne święto Matki Bożej z Sheshan – narodowego sanktuarium maryjnego.

REKLAMA

W Polsce obchody Dnia Modlitw za Kościół w Chinach przygotowuje powołane w 2011 roku Stowarzyszenie Sinicum im. Michała Boyma SJ, które m.in. pomaga w kształceniu w naszym kraju chińskich sióstr zakonnych i kleryków. W ramach tegorocznych obchodów, 24 maja o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. w bazylice św. Krzyża w Warszawie, na Krakowskim Przedmieściu. Po Eucharystii, w dolnym kościele, będzie miało miejsce spotkanie „Wspomnienie o Fu Duo (傅鐸)” poświęcone śp. Stanisławowi Tworzydło, w którego pracowni sztuki użytkowej w Warszawie studiowały siostry zakonne z Chin. Obecnie pracują w Chinach, robiąc mozaiki i dekorując kościoły.

„W Chinach nie ma wolności religijnej, ciągle są napięcia między Watykanem a Pekinem. Stąd tamtejsi katolicy potrzebują szczególnej modlitwy i o nią proszą” – podkreśla o. Jacek Gniadek SVD, dyrektor Stowarzyszenia Sinicum. „Sami potrzebowaliśmy pomocy z Zachodu, kiedy byliśmy pod reżimem komunistycznym, dlatego mamy dług wdzięczności i powinniśmy pomagać narodom i Kościołom, które są teraz prześladowane” – mówi o. Gniadek. Zachęca też do pomocy Kościołowi w Chinach zarówno modlitewnej, jak i materialnej, za pośrednictwem stowarzyszenia Sinicum.

Doroczny dzień szczególnej modlitwy za Kościół w Chinach ustanowił w 2007 roku papież Benedykt XVI w „Liście do chińskich katolików”. „Kościół katolicki, który jest w Chinach, ma misję nie polegającą na zmianie struktur lub administracji państwa, ale na głoszeniu ludziom Chrystusa, Zbawiciela świata. (…) Nie może też jednak i nie powinien pozostawać na marginesie w walce o sprawiedliwość. Musi włączyć się w nią przez argumentację rozumową i obudzić siły duchowe, bez których sprawiedliwość, domagająca się zawsze wyrzeczeń, nie może utrwalić się i rozwijać” – napisał Benedykt XVI.

www.sinicum.pl/ BP KEP

Zobacz też:
>>www.sinicum.pl

>>Modlitwa w intencji Kościoła w Chinach
>>”O Kościele katolickim w Chinach”- rozmowa z o. Zbigniewem Wesołowskim SVD

Źródło: https://episkopat.pl/24-maja-swiatowy-dzien-modlitw-za-kosciol-w-chinach-2/
Fot: Facebook/ Stowarzyszenie Sinicum im. Michała Boyma SJ

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *