Nieżychowo: Uczczono pamięć o bp. Franciszku Ksawerym Rydzyńskim

Społeczność Nieżychowa, Nieżychówka i Tomaszewa, tworząca parafię Niepokalanego Poczęcia NMP w Nieżychowie, uczciła najwybitniejszego mieszkańca, biskupa diecezji chełmińskiej – Franciszka Ksawerego Rydzyńskiego.

REKLAMA

Duchowny mieszkał w latach 1796-1814 w Nieżychowie. – Zasługi kapłana wykraczają poza niewielką miejscowość w gminie Białośliwie, w której znajdował się jego dom rodzinny i majątek. Był rządcą diecezji chełmińskiej w pierwszych dziesięcioleciach po upadku państwa polskiego (rezydując w tym czasie wskutek represji zaborcy w Nieżychowie), troszcząc się o powierzoną swej pieczy społeczność katolików. Był również patriotą, troszczącym się o odzyskanie niepodległości, senatorem Księstwa Warszawskiego, członkiem Konfederacji Generalnej Królestwa Polskiego oraz kawalerem Orderu Św. Stanisława – powiedział ks. dr Michał Damazyn.

Administrator parafii w Nieżychowie dodał, że mieszkańcy miejscowości i regionu, od lat pragnęli jego trwałego upamiętnienia. – Dzisiaj te nadzieje się ziściły, została odsłonięta tablica w kościele, który – nawiązując do nieistniejącej dziś kaplicy pałacowej – nosi to samo wezwanie – Niepokalanego Poczęcia NMP – dodał ks. dr Michał Damazyn.

Podczas Mszy św., o pomyślność mieszkańców parafii i powiatu pilskiego, kapłan przypomniał, że siłą każdej społeczności jest pamięć o korzeniach: języku, moralności, religii, tradycji. – To ona stanowi o żywotności wspólnoty. Każdy, kto nienawidzi swoich korzeni, uschnie. Można, uwspółcześniając język, powiedzieć: te wszystkie sprawy to nasze DNA – podkreślił ks. dr Michał Damazyn.

Troska o korzenie to także dbałość o całą ojczyznę. – Wciąż potrzeba nam pielęgnacji tysiącletniego drzewa, któremu na imię Polska, by wydawało dojrzały i zdrowy owoc w postaci kolejnego pokolenia dzieci – naszej dziatwy i młodzieży. Jeśli trzeba, to należy walczyć z tymi, którzy chcą odcinać młodych od historii i tradycji, naszej witalności i tożsamości. Dlatego tak ważne są rodzina, szkoła, Kościół jako wspólnota wiary. Tak ważna jest mała ojczyzna – podkreślił ks. dr Michał Damazyn, adiunkt w Katedrze Historii Nowożytnej i Edytorstwa Źródeł, Instytutu Historii i Archiwistyki UMK w Toruniu.

Tablicę ufundował oraz odsłonił starosta pilski Eligiusz Komarowski, w towarzystwie posła Marcina Porzucka, prof. Wojciecha Polaka i ks. dr. Michała Damazyna. Uroczystości, którym towarzyszyło hasło „Jesteśmy stąd”, zakończył piknik.

Źródło: https://www.ekai.pl/niezychowo-uczczono-pamiec-o-bp-franciszku-ksawerym-rydzynskim/
Fot. diecezja.bydgoszcz.pl

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *