Kolping zaprasza na Katolickie Uniwersytety Ludowe

Związek Diecezjalny Dzieła Kolpinga Diecezji Pelplińskiej podjął się – przy wsparciu instytucji państwowych – zadania wznowienia istniejących kiedyś lub utworzenia nowych Katolickich Uniwersytetów Ludowych.

REKLAMA

Każdy proboszcz szuka sposobu na stałą formację dorosłych w parafii. Jednym z wypróbowanych już przez lata sposobów jest utworzenie w parafii tzw. szkoły dla życia czyli Katolickiego Uniwersytetu Ludowego – pozaszkolnej formy edukacji dorosłych.

Działalność Katolickiego Uniwersytetu Ludowego oparta jest na trzech filarach:
– formacja religijno-moralna słuchaczy;
– wysokiej jakości edukacja, w tym ćwiczenia praktyczne;
– kultywowanie tradycji, obrzędów, zwyczajów i uroczystości: religijnych, patriotycznych i narodowych.

Pierwszy w Polsce Katolicki Uniwersytet Ludowy założył w Dalkach koło Gniezna ks. Antoni Ludwiczak w 1921 roku. Następnie metoda ta upowszechniła się w wielu parafiach i przetrwała w niektórych aż do 2004 roku.
Dzisiaj nadszedł czas na wspieraną także przez Państwo nową odsłonę tej formy edukacji dorosłych także w naszych parafiach.

Jak przystąpić do tego programu?
Należy wziąć udział w weekendowym spotkaniu w Łebskim Uniwersytecie Ludowym (terminy na stronie internetowej – TUTAJ.), na którym będzie można zapoznać się z tą metodą w praktyce.
Na te spotkania zapraszamy wydelegowanych przez księdza proboszcza świeckich liderów (maksymalnie po 3 osoby z parafii: członkowie rady parafialnej, liderzy ruchów lub stowarzyszeń a także kół gospodyń wiejskich – najlepiej takie osoby, które będą mogły pomóc pokierować Uniwersytetem Ludowym w parafii).
Zapraszamy także księży.
Udział w programie jest bezpłatny.

Uwaga!
Dla 30 osób spośród uczestników tych spotkań przygotowaliśmy także możliwość zapisania się od października 2023 roku na BEZPŁATNE zaoczne seminarium podyplomowe (trzy semestry) z pedagogiki w Katedrze Pedagogiki Instytutu Nauk Socjologicznych i Pedagogiki SGGW w Warszawie z zakresu metodyki grundtvigiańskiej (wystarczy dyplom ukończenia studiów licencjackich lub magisterskich).

Związek Diecezjalny Dzieła Kolpinga Diecezji Pelplińskiej
ks. Zenon Myszk

Aleja św. Jakuba Apostoła 25
84-360 Łeba
tel.: 694 485 400
e-mail: dkdp@kolping.org.pl

Źródło: https://www.facebook.com/zdDzieloKolpingaDiecezjiPelplinskiej

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *