Gdańsk: Archidiecezjalne święto ku czci św. Wojciecha

Uroczystości ku czci św. Wojciecha, patrona archidiecezji gdańskiej, odbyły się w niedzielę w Gdańsku. Mszy św. przewodniczył abp Tadeusz Wojda SAC. Do sanktuarium i na wzgórze Wojciechowe przybyli liczni pielgrzymi. Część z nich pokonała pieszo kilkanaście kilometrów z Gdańska.

REKLAMA

Pierwsza grupa pątników wraz z metropolitą gdańskim wyruszyła z bazyliki Mariackiej w Gdańsku, niosąc relikwie świętego. Do sanktuarium pielgrzymowała również młodzież razem z bp. Piotrem Przyborkiem. Po przybyciu na miejsce uroczyście przeniesiono relikwie świętego na wzgórze, gdzie wg tradycji św. Wojciech sprawował Mszę św. przed rozpoczęciem misji ewangelizacyjnej Prus. Tam abp Tadeusz Wojda przewodniczył sumie odpustowej z udziałem biskupów, licznych księży i setek wiernych. – Dziękujemy dziś za dar życia naszego patrona, który przybył do nas na Pomorze, by ewangelizować i przynieść nam wiarę. Dziękujemy za jego męczeństwo, które uczy nas, by żyć Ewangelią i przekazywać ją innym tak, jak on to czynił – powiedział metropolita gdański.

Homilię wygłosił bp Wiesław Szlachetka. Nawiązał w niej do czytań z Dziejów Apostolskich i zmartwychwstania Jezusa. – Kościół posiada wiele dowodów potwierdzających, że Jezus zmartwychwstał, że Jezus żyje, że jest z nami, by nikt z nas nie zginął, lecz aby każdy miał życie wieczne. Najważniejszym jest to, że po swoim zmartwychwstaniu ukazywał się przez czterdzieści dni i mówił o królestwie Bożym apostołom i pięciuset świadkom, o których wspomina św. Paweł, a któremu później również ukazał się Zmartwychwstały. Wokół pustego grobu Jezusa zaczęła tworzyć się wspólnota Jego uczniów. Zaczął rodzić się Kościół. Z księgi Dziejów Apostolskich dowiadujemy się, że w Dniu Zesłania Ducha Świętego, w rezultacie wygłoszonej przez Piotra mowy przyjęło wiarę trzy tysiące ludzi, a zaraz potem aż pięć tysięcy. I w ten sposób Kościół, powiększając się, dotarł do nas – przypomniał hierarcha.

W tym kontekście nawiązał do życia św. Wojciecha. – Dzisiaj wspominamy także tych gdańszczan i Pomorzan, którzy w Wielką Sobotę, w Wigilię Paschalną, 997 r. przyjęli chrzest z rąk biskupa Wojciecha. Dziękujemy Bogu, że i my należymy do Kościoła, w którym zmartwychwstały Pan jest z nami. Dla św. Wojciecha właśnie zmartwychwstanie, w którym otwiera się nasza wieczna przyszłość, było źródłem jego mocnej wiary i motywacją dla podejmowania trudnych wyzwań pasterskich i misyjnych. Z ogromnym zaangażowaniem troszczył się rozwój i wzrost Kościoła, aby wszyscy ludzie mieli dostęp do źródła zbawienia – mówił bp Szlachetka.

Przypomniał zgromadzonym, że patron archidiecezji gdańskiej zawsze miał odwagę upomnieć, gdy zaistniała taka konieczność. – Jakże nam wszystkim potrzebna jest ta Wojciechowa odwaga upominania naszych bliźnich, nawet za cenę utraty przyjaźni, gdy wchodzą na drogę grzechu. Jakże nam potrzebne jest to Wojciechowe zaangażowanie w głębsze poznanie Ewangelii i w obronę Bożego prawa. By bronić prawo do życia tych najsłabszych, by bronić przed przewrotnym zniekształcaniem pojęcia małżeństwa, by stawać po stronie praw rodziny jako wspólnoty życia i miłości, by bronić dobrego imienia tych, którzy są oczerniani i skazywani na społeczną śmierć. Święty Wojciech pozostawał zawsze wierny Kościołowi i swemu powołaniu. Aż w końcu swoją wierność Ewangelii i Kościołowi przypieczętował świadectwem krwi. Można powiedzieć, że przez chrzest Mieszka I Polska się poczęła. A przez męczeństwo św. Wojciecha Polska się narodziła. To chrześcijaństwu swoje istnienie i swoją tożsamość zawdzięcza nasza Ojczyzna – dodał.

Podczas liturgii odbyło się uroczyste posłanie młodzieży wyjeżdżającej na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. – Pragnę udzielić Wam teraz apostolskiego posłania, abyście podczas Światowych Dni Młodzieży z misyjnym zapałem mogli doświadczyć radości spotkania z Bogiem oraz z braćmi i siostrami. Z serca pragnę pobłogosławić też waszym marzeniom i waszej drodze. Tegoroczne pielgrzymowanie do Lizbony na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem zawierzmy Matce Najświętszej. Maryjo, Pani Nawiedzenia, niech za Twoją przyczyną te Światowe Dni Młodzieży staną się dla nas wspólnym uwielbieniem Chrystusa, którego niesiemy, tak jak Ty go nosiłaś. Spraw, niech staną się okazją do świadectwa i wzajemnego dzielenia się, do braterstwa i wdzięczności, do poszukiwania tych, którzy wciąż czekają na Chrystusa. Maryjo, razem z Tobą przejdziemy tę drogę spotkania, by także nasz świat mógł zjednoczyć się w braterstwie, sprawiedliwości i pokoju – zwrócił się do młodzieży metropolita gdański.

Źródło: https://www.ekai.pl/archidiecezjalne-swieto-ku-czci-sw-wojciecha/
Fot. „Święty Wojciech” – obraz Zbigniewa Kotyłło

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *