Dzień Polonii i Polaków za Granicą – modlitwa na Jasnej Górze

Z racji obchodzonego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą na Jasnej Górze trwać będzie szczególna modlitwa za Polonię świata. Mszy św. o g.12.00 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczyć ma bp Piotr Turzyński, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Transmisja na jasnogórskim kanale YouTube. Według szacunkowych danych poza terytorium Polski mieszka do 21 milionów Polaków i osób pochodzenia polskiego. Zakłada się, że nie ma na świecie państwa, w którym nie mieszka chociaż jeden Polak.

REKLAMA

Polonia i Polacy za granicą plasują się na szóstym miejscu w świecie pod względem liczebności w stosunku do ludności kraju ojczystego.

Za Polonię uznaje się tylko polskich emigrantów i ich potomków.
Liczebność Polonii i Polaków za granicą jest różnie oceniana. Wynika to ze stosowania różnych kryteriów, takich jak urodzenie w Polsce, pochodzenie wieloetniczne, znajomość języka polskiego, czy deklarowana świadomość pochodzenia. W niektórych państwach prowadzone są spisy ludności, w innych przeprowadzane tylko ogólne szacunki, co także zmniejsza porównywalność danych. Ocenia się, że poza Polską żyje ok.21 milionów Polaków i osób polskiego pochodzenia. Jedna trzecia z tej grupy to Polacy urodzeni i ukształtowani w Polsce, reszta to osoby polskiego pochodzenia o różnym stopniu więzi z polskością.

Przyczyny emigracji oraz osiedlania się na stałe za granicą są rozmaite.
W XIX w., kiedy to miała miejsce tak zwana „Wielka Emigracja”, Polacy migrowali głównie z powodów politycznych. Podczas zaborów uciekali z kraju głównie przed potencjalnymi represjami ze strony zaborców.

Duża fala wyjeżdżających z kraju to emigranci gospodarczy, migrujący w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków życia.

XX-wiecznym „Eldorado” dla naszych rodaków były Stany Zjednoczone, częściowo Francja i Niemcy, natomiast w XXI w. tę role zaczęła przejmować Wielka Brytania wraz z Irlandią.

Obecnie, pięć pierwszych miejsc wśród skupisk Polonii na świecie zajmują:
Stany Zjednoczone (około 10.600.000 osób); Niemcy (około 2.100.000 osób); Brazylia (około 1.900.000 osób); Francja (około 1.000.000 osób); Kanada (około 1.000.000 osób); trudno określić liczbę Polaków na Wyspach Brytyjskich z powodu bardzo aktywnej obecnie emigracji zarobkowej, ale szacuje się ją również na około milion osób.

W związku z wydarzeniami najnowszej historii wielu Polaków żyje także na Litwie (Wilno), Białorusi (Grodno) i Ukrainie (Lwów).

Małe grupy polonijne (5-10 osób) istnieją również w takich miejscach jak Oceania, Birma, Katar, Nepal, Salwador, Trynidad, Surinam, Antyle Holenderskie, Barbados, Mali oraz Antarktyda (polska stacja badawcza).

Źródło: https://www.ekai.pl/dzien-polonii-i-polakow-za-granica-modlitwa-na-jasnej-gorze/
Fot. Hubert Szczypek

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *