„W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój” hasłem Niedzieli Miłosierdzia

Słowa Jana Pawła II „W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój”, wypowiedziane 17 sierpnia 2002 roku podczas konsekracji bazyliki Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, są hasłem tegorocznej Niedzieli Bożego Miłosierdzia. Jest ona obchodzona w drugą niedzielę po Wielkanocy – w tym roku przypada ona 16 kwietnia. Obchody rozpoczną się już w sobotę.

REKLAMA

Święto Miłosierdzia Bożego dla archidiecezji krakowskiej wpisał do kalendarza liturgicznego w 1985 roku kard. Franciszek Macharski. Na prośbę Konferencji Episkopatu Polski Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce, a od kanonizacji św. Faustyny 30 kwietnia 2000 r. obowiązuje ono w całym Kościele.

W tym roku święto obchodzone będzie pod hasłem „W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój”. Jan Paweł II wypowiedział te słowa 17 sierpnia 2002 roku, kiedy w łagiewnickim sanktuarium zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu i konsekrował nową świątynię.

Obchody rozpoczną się w sobotę 15 kwietnia o 18.00. W bazylice Bożego Miłosierdzia bp Jan Zając, honorowy kustosz sanktuarium, odprawi Mszę świętą wigilijną. Wieczorem o 20.30 rozpocznie się nabożeństwo Drogi Miłosierdzia, które będzie transmitowane w TVP3. Po nabożeństwie odbędzie się nocne czuwanie modlitewne w intencji ojczyzny. O północy Mszę św. odprawi bp Janusz Mastalski. Modlitwa potrwa do 4.30.

W niedzielę w łagiewnickiej bazylice odprawionych będzie pięć Mszy św. O 6.00 Mszy św. przewodniczyć będzie ks. Michał Kania, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. O 8.00 Mszę św. odprawi bp Damian Muskus OFM. O 12.30 Mszy św. będzie przewodniczył kustosz sanktuarium św. Jana Pawła II ks. Tomasz Szopa, o 16.0 biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, a o 18.00 bp Robert Chrząszcz będzie przewodniczył Mszy św. z udziałem młodzieży archidiecezji krakowskiej.

O 10.00 przy ołtarzu polowym Mszę św. odprawi abp Marek Jędraszewski. Nabożeństwo będzie transmitowane przez TVP1. Metropolita krakowski poświęci Dzwon Nadziei do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia powstającego w Tengandogo w Burkina Faso.

Uroczysta Godzina Miłosierdzia zostanie odprawiona w bazylice o godz. 15.00 i transmitowana będzie przez TVP3, TV TRWAM, EWTN i TV Republika.

O 10.30 Mszę w języku angielskim w kaplicy z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny odprawi ks. Bernardo Ibarra IVE. W tym samym miejscu o 19.00 Mszy św. będzie przewodniczył o. Grzegorz Zembroń, prowincjał misjonarzy saletynów.

Msze Święte z bazyliki, Godzina Miłosierdzia (15:00) i Koronka do Miłosierdzia Bożego będą transmitowane przez TV Milosierdzie na stronie Rektoratu Sanktuarium: www.milosierdzie.pl, natomiast Msza św. o godzinie 10.30, 19.00 oraz nawiedzenie przez pielgrzymów łaskami słynącego obrazu Jezusa Miłosiernego oraz grobu św. Siostry Faustyny relacjonowane będą dzięki transmisji na stronie www.faustyna.pl, YouTube na kanale: Faustyna.pl oraz w aplikacji mobilnej Faustyna.pl na android oraz iOS.

Przez cały dzień będzie można skorzystać z sakramentu pojednania. Spowiedź w nocy z soboty na niedzielę będzie się odbywała w bazylice, a od 8.00 w niedzielę – w strefie spowiedzi, w konfesjonałach na terenie zadaszonym przed bazyliką dolną. Spowiedź dla osób głuchoniemych i niedosłyszących będzie w kaplicy Krzyża Świętego w dolnej bazylice. Spowiedź w językach obcych będzie się odbywała w dolnej bazylice oraz w oznaczonych konfesjonałach na zewnątrz w strefie spowiedzi.

Komunia święta pomiędzy Mszami świętymi będzie rozdawana w namiocie eucharystycznym znajdującym się pod ołtarzem polowym obok wieży widokowej, przed bazyliką dolną.

Święto Miłosierdzia jest wydarzeniem, które zawsze gromadziło w krakowskich Łagiewnikach tysiące wiernych. Jak podawali w ubiegłym roku gospodarze sanktuarium, w ostatnich obchodach uczestniczyło ok. 100 tys. pielgrzymów z kraju i zagranicy.

Źródło: https://www.ekai.pl/w-milosierdziu-boga-swiat-znajdzie-pokoj-haslem-tegorocznej-niedzieli-milosierdzia/
Fot. © Mazur / episkopat.pl

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *