14 kwietnia: Święto Chrztu Polski. Wywieś flagę!

Akcja Katolicka w Polsce wraz z Fundacją „Słowo” kolejny raz zaprasza do świętowania Chrztu Polski. Święto to, przypadające 14 kwietnia a ustanowione przez Sejm RP, obchodzone jest w Polsce dopiero po raz piąty, dlatego nie jest ono jeszcze powszechnie przyjęte przez polskie społeczeństwo.

REKLAMA

Akcja Katolicka w Polsce zachęca do świętowania m.in. poprzez wywieszenie tego dnia biało-czerwonej flagi.

„Wywieszanie w tym dniu flagi państwowej nie tylko podkreśli wagę tego Święta w naszej Ojczyźnie, ale też pokaże ścisły związek naszego chrześcijańskiego fundamentu i polskiej państwowości” – wyjaśniają w przesłanej KAI informacji Urszula Furtak, prezes Akcji Katolickiej w Polsce i Jan Klawiter, prezes Fundacji SŁOWO.

Oboje zapraszają też do udostępniania na stronach internetowych i w mediach społecznościowych plakatu zachęcającego do uroczystego świętowania narodzin polskiego państwa.

Przypominają też, że Sejm RP przyjęciem ustawy 22 lutego 2019 r. podkreślił, jak ważne jest Święto Chrztu Polski. W założeniu ma ono na celu „upamiętnienie chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości”.

„Święto Chrztu Polski staje się też okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski: rozpoczęła jej chrystianizację i dała początek jej państwowości” – przypominają Urszula Furtak i Jan Klawiter.

Źródło: https://www.ekai.pl/akcja-katolicka-zaprasza-do-swietowania-chrztu-polski/
Fot. Materiały organizatora

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *