Gniewino: Za nami Dzień Jedności Kaszubów 2023 – relacja

Kilka tysięcy Kaszubów z różnych zakątków Pomorza z żółto-czarnymi flagami, ubranych w kaszubskie stroje przybyło w niedzielę, 19 marca 2023 r. do Gniewina z okazji Dnia Jedności Kaszubów. 

REKLAMA

Piękna, wiosenna pogoda towarzyszyła wszystkim gościom, którzy przybyli na imprezę zorganizowaną po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią. 

Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika w Gniewinie. Po nabożeństwie we wspólnym przemarszu gości, mieszkańcy i 36 pocztów sztandarowych przeszło do miejscowej hali widowiskowo-sportowej, gdzie oficjalnie został otwarty Dzień Jedności Kaszubów 2023.

Wszystkich zebranych powitał wójt gminy Gniewino Zbigniew Walczak, który zrelacjonował ogromną transformację miejscowego samorządu i jego społeczności. Od gminy z wysokim bezrobociem do miejsca najważniejszych i największych wydarzeń. Po Wójcie głos zabrał drugi z gospodarzy święta – Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego:

Panie marszałku Senatu, ministrze, parlamentarzyści, panie wojewodo, panie marszałku tego najpiękniejszego województwa w Polsce – województwa pomorskiego. Najpiękniejszego, bo ma w sobie perłę, a ta perła nazywa się Kaszuby. To jest perła w koronie Rzeczpospolitej. Dzisiaj musimy sobie też to jasno uświadomić, że Kaszuby są perłą w koronie Rzeczpospolitej. Dzisiaj jak wyruszyłem z moich rodzinnych Brus, przez Kościerzynę, Żukowo, Chwaszczyno, Bojano, Koleczkowo, Wejherowo aż do Gniewina, to przed wjazdem do każdej z tych miejscowości witały mnie dwujęzyczne nazwy: polska i kaszubska. To jest symbol pokazujący, jak daleko zaszliśmy, jak Rzeczpospolita dba o nas i pozwala zachować naszą odrębność i tożsamość. To wszystko jest dla nas ważne.

Obok Światowego Zjazdu Kaszubów, w kalendarzu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego to drugie najważniejsze wydarzenie, które w atrakcyjny i wyrazisty sposób przypomina o wiekowej obecności Kaszubów na Pomorzu. W Gniewinie mieliśmy sposobność do zamanifestowania dumy z faktu bycia Kaszubką/Kaszubem i podkreślenia przywiązania do języka, kultury, tradycji i historii, czyli wszystkiego co stanowi o naszej odrębności.”

Po co świętujemy? Po to, aby wypełnić przesłanie, które skierował do nas w 1987 roku na Skwerze Kościuszki w Gdyni papież Jan Paweł II. Wtedy powiedział i obudził nasze dusze i serca: “Drodzy bracia i siostry Kaszubi strzeżcie tych wartości i tego dziedzictwa, które stanowi o waszej tożsamości.”

Głos zabrali również Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Uczestnicy imprezy mogli następnie obejrzeć występy Zespołu Folklorystycznego Nadolanie, Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Bazuny, Kabaretu Pùrtcë oraz utalentowanych dzieci i młodzieży ze szkół w Gniewinie i Kostkowie, w tym mistrzynię Bëlnégò Czëtaniô, Kornelię Garstkę.

Z kolei w Zespole Kształcenia i Wychowania w Gniewinie przygotowano regionalne stoiska. Swoje dzieła prezentowali twórcy ludowych, rękodzielnicy i producenci regionalni, a członkinie kół gospodyń wiejskich oferowały poczęstunek. W gniewińskim Centrum Kultury i Biblioteki można było podziwiać wystawy haftu oraz wystawy akordeonów jak i tę z biografią Józefa Wybickiego. W sali widowiskowo-kinowej czekała na uczestników warsztatowo-filmowo-teatralna atrakcja, czyli przeniesienie do “Świata Kaszubskich Bajek” z Aleksandrą i Dariuszem Majkowskimi, występ Pomorskiego Teatru Nobilis ze spektaklem „O Witce, co chciała być stolemką” inspirowanym kaszubskimi legendami oraz seans filmu fabularnego „Jutro będzie padać”, opowiadającego o dramatycznych losach Kaszubów podczas II wojny światowej.

O godzinie 16 rozpoczęto próbę bicia rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonie. Wzięło w nim udział  161 muzyków. Niestety, nie udało się pobić rekordu z 2016 roku z Bojana, kiedy to równocześnie zagrało 372 akordeonistów.

Galeria zdjęć TUTAJ.

Źródło: https://www.kaszubi.pl/news/view/djk2023-gniewino

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *