Pelplin: O słowie ks. bp. Konstantyna Dominika

Modlitwą w intencji beatyfikacji ks. bp. Konstantyna Dominka przy jego grobie na cmentarzu w Pelplinie rozpoczęło się 11 marca 2023 r. spotkanie promujące wydaną przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie książkę pt. „Maryja naszą pośredniczką w drodze do nieba”.

REKLAMA

W auli Biblioteki Diecezjalnej im. Biskupa Jana Bernarda Szlagi w Pelplinie odbyła się druga część spotkania. Zgromadzonych przywitała Bożena Ugowska, wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Jako gospodarz miejsca, pierwszy głos zabrał ksiądz biskup Arkadiusz Okroj, który podziękował za obecność w Pelplinie. W swoim wystąpieniu podkreślał rolę świętości w codziennym życiu. Pamiętajcie, święci wygrywają – mówił biskup Okroj. – Jestem pewien, że bp Dominik będzie wyniesiony na ołtarze. Łączy nas fascynacja człowiekiem, który jest piękny i prawdziwy. Mimo że zebrały się tu dziś różne generacje, różne środowiska, to jego postać nas integruje. Bp Dominik nie milczał wobec zła, miał dobre serce, pokazywał nam godność człowieka, był gotowy na spotkanie drugiej osoby. Miał naturalny dar wiązania ludzi. Dziś potrzebujemy takich wzorców, również my, którzy utożsamiamy się z kaszubszczyną. Trwający proces beatyfikacyjny ma włączyć w krwiobieg naszej duchowości postać Sługi Bożego bpa Dominika. Konstantyn ma być blisko nas, mamy czuć jego obecność. On jest nam obecnie potrzebny, byśmy nie zwątpili, że można być dobrym, kiedy czas są złe. Ważne jest również świadectwo osób, które go spotkały. Ks. Franciszek Manthey pisał o nim: Bp Dominik był rozjemcą i pośrednikiem. Był apostołem chrześcijańskiej cierpliwości. Nigdy nie rozkazywał. Daleki był od jakiejkolwiek ciasnoty poglądów. Gotów był uznać każdego, zaakceptować jego osobowość. Nikomu nie narzucał swojej własnej postawy. Niełatwy to wzorzec biskupiego postępowania, wciąż tak rzadki w otaczającym nas świecie. 

O roli ZKP w propagowaniu sylwetki bpa Dominika mówił prezes ZKP Jan Wyrowiński. Marzec to miesiąc pamięci o Dominiku – mówił. – 7 marca 1942 roku w sercu Gdańska w zakonie sióstr elżbietanek zmarł. W tamtym miejscu, na budynku znajduje się tablica, upamiętniająca jego osobę i fakt jego śmierci. My jako społeczność zrzeszona chyba najbardziej zdecydowanie i aktywnie zabiegamy o to, aby zakończył się proces beatyfikacyjny. Kiedy uroczyście zamykaliśmy rok poświęcony Bpowi Dominikowi w Zrzeszeniu, prosiliśmy nasze oddziały o sprawozdanie z ich aktywności w tym temacie. Powstał opasły dokument dokumentujący wszystkie nasze działania. Mija rok od tamtego spotkania i znowu jesteśmy w Pelplinie i to nie z pustymi rękami. Książka, którą dziś promujemy, po raz pierwszy przedstawia słowa, które ks. biskup kierował do wiernych i to w dwóch językach. Rodną mòwą dla Dominika był język kaszubski, stąd nasz wysiłek włożony w tłumaczenie kazań. 

O oprawę artystyczną pelplińskiego spotkania zadbała młodzież z Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego w Brusach, która pod opieką nauczycieli języka kaszubskiego Felicji Baska-Borzyszkowskiej i Mikołaja Rydygiera przygotowała montaż słowno-muzyczny pod tytułem „Stegną z kaszëbsczi chëczë òbrosłi dzëczim winã do biskùpstwa i na wôłtôrz”. O oprawę muzyczną zadbało karno „Krëbane” swoim śpiewem zachęciło zebranych do wspólnego wykonania pieśni poświęconych Matce Boskiej Swarzewskiej. Wiersz swojego autorstwa poświęcony Dominikowi odczytała Felicja Baska-Borzyszkowska, która została uhonorowana przez Oddział Toruński ZKP okolicznościowym medalem 40-lecia Oddziału. Prezes ZKP Jan Wyrowiński wręczając medal powiedział: Niech to wyróżnienie będzie podziękowaniem dla Wastnej Felicji, która była dobrym duchem publikacji z kazaniami, a która przez lata swojej działalności aktywnie działała na rzecz upamiętnienia osoby bpa Dominika. 

Prezes Wyrowiński złożył podziękowania wszystkim osobom, które w Zrzeszeniu w sposób szczególny przyczyniają się do tego, by pokazywać wielkość wyjątkowego biskupa, jakim był Dominik. Szczególne podziękowania kierował do osób zaangażowanych w przygotowanie publikacji do druku – jej autorom. 

Spotkanie zakończyło się rozmową na temat książki. Na pytania prowadzącej Bożeny Ugowskiej odpowiadali autorzy: ks. Karol Misiurski, który dokonał transkrypcji kazań z rękopisów, prof. Marek Cybulski, który po śmierci prof. Edwarda Brezy przejął obowiązek przygotowania publikacji od strony językoznawczej. Tłumaczenia na język kaszubski dokonał Wojciech Myszk.

Galeria zdjęć TUTAJ.

Książka jest do nabycia w księgarni internetowej KaszubskaKsiazka.pl – TUTAJ.

Źródło: https://www.kaszubi.pl/news/view/o-slowie-ks-bp-konstantyna-dominika-w-pelplinie

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *