Relikwie rodziny Ulmów będą peregrynować po Polsce

Po wrześniowej beatyfikacji rodziny Ulmów, ich relikwie będą peregrynować po wszystkich polskich diecezjach – postanowili biskupi zgromadzeniu na zebraniu plenarnym w Warszawie. Józefa i Wiktor Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci, zostali podczas wojny zamordowani przez Niemców za ukrywanie Żydów.

REKLAMA

„Mamy nadzieję, że przez to wydarzenie zmobilizujemy różnych ludzi do refleksji nad kondycją współczesnego małżeństwa i rodziny – powiedział KAI bp Wiesław Śmigiel. Wyraził nadzieję, że będzie to też okazja do ożywienia duszpasterstwa rodzin w naszym kraju.

– Stawiamy jako przykład konkretnych ludzi, którzy żyli w bardzo trudnych czasach i potrafili mimo tego być wierni Bogu do końca – dodał przewodniczący Rady Episkopatu ds. Rodziny.

Biskup przypomniał, że podczas uroczystości, która odbędzie się 10 września w rodzinnej wsi Ulmów – Markowej na Podkarpaciu, beatyfikowane zastanie małżeństwo wraz z siedmiorgiem dzieci, z których jedno było jeszcze nienarodzone. Rodzina Józefa i Wiktorii Ulmów w sposób doskonały realizowała przykazanie miłości Boga i bliźniego, zaznaczył duchowny.

Józef i Wiktoria Ulmowie podczas II wojny światowej w swoim domu w Markowej na Podkarpaciu ukrywali dwie rodziny Żydów. Hitlerowcy dowiedzieli się o tym w wyniku donosu i 24 marca 1944 r. i zamordowali przechowywanych Żydów oraz Ulmów wraz z szóstką małych dzieci: Stanisławą, Barbarą, Władysławem, Franciszkiem, Antonim i Marią. Wiktoria była wtedy w 9. miesiącu ciąży.

W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

17 grudnia ub. roku papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie Rodziny Ulmów.

Źródło: https://www.ekai.pl/relikwie-rodziny-ulmow-beda-peregrynowac-po-polsce/
Fot. © Mazur / catholicnews.org.uk

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *