Obrazki prymicyjne kapłanów diecezji pelplińskiej 1945-1992

Pochodzący z Bytowa ks. Grzegorz Worobiec, obecnie wikariusz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Świeciu, wcześniej parafii w Stężycy w powiecie kartuskim, poszukuje obrazków prymicyjnych kapłanów wyświęconych dla diecezji chełmińskiej (pelplińskiej) od 1945 do 1992 roku. Jak podkreśla ks. Grzegorz, najbardziej zależy mu na tych, wydanych do roku 1970, ponieważ z lat późniejszych znaczną większość już posiada.

REKLAMA

Jeden album upamiętniający święcenia kapłańskie-prymicje już się ukazał

Ks. Grzegorz Worobiec to kapłan z pasją. Zależy mu, aby upamiętnić święcenia kapłańskie i msze prymicyjne wszystkich powojennych kapłanów z diecezji chełmińskiej, obecnie pelplińskiej. Części tego dzieła już dokonał, zbierając pieczołowicie obrazki prymicyjne księży wyświęconych przez bpa Jana Bernarda Szlagę, czyli od roku 1992 aż do śmierci ks. biskupa w roku 2012. Z zebranych przez ks. Grzegorza obrazków został wydany specjalny album. Teraz marzy o wydaniu kolejnego – księży wyświęconych w naszej diecezji w latach wcześniejszych 1945-1992. Jak mówi, przeogromną część udało mu się już pozyskać, dlatego najbardziej zależy mu na obrazkach prymicyjnych księży z lat 1945-1970.

“Tu nie tyle sam kolorowy obrazek jest istotny, ale to co na rewersie”

– To tak naprawdę rewers obrazka prymicyjnego jest najistotniejszy, dlatego już w tym opublikowanym albumie, jak i w tym, który zamierzam opublikować, sedno stanowią odwrotne strony obrazka – mówi ks. Grzegorz Worobiec. – Sama kolorowa strona, przedstawiająca zazwyczaj jakiegoś świętego, często wykonywana była w pracowniach graficznych po macoszemu, w niskiej rozdzielczości, bez jakichkolwiek starań o efekt. Ale takie były czasy komuny. Mnie natomiast interesuje to, co na drugiej stronie. To tam znajdują się ważne daty i miejsca, to tam znaleźć możemy myśl, motto, które kierowało danym klerykiem, diakonem i w efekcie doprowadziło go do kapłaństwa.

Skąd pomysł na drugą część albumu?

– Tak naprawdę pomysł zrodził się podczas pracy i zbierana obrazków do pierwszej części albumu – opowiada ks. Grzegorz. – Nagle zaczęły do mnie docierać obrazki z lat wcześniejszych. Nie mogłem ich oczywiście umieścić w tym albumie, bo miał dotyczyć wyłącznie księdza biskupa Szlagi, ale pieczołowicie je gromadziłem, powiększając swój zbiór o wiele lat wstecz. Pierwszy album powstał po śmierci ks. biskupa Szlagi w 2013 roku. Od tego czasu wciąż zbieram obrazki z wcześniejszych lat.

Ile brakuje obrazków, żeby publikacja mogła się ukazać?

Na 1068 wyświęconych w latach 1946-1992 księży, ks. Grzegorz ma w swoim posiadaniu… (…)

Ciąg dalszy artykułu na portalu internetowym kartuzy.naszemiasto.pl – TUTAJ.

Czytaj TAKŻE:
Nazywam się ks. Grzegorz Worobiec i jestem kapłanem diecezji pelplińskiej.
Poszukuję obrazki prymicyjne kapłanów, którzy zostali wyświęceni dla diecezji pelplińskiej (chełmińskiej) w latach 1945-1992.
Każdego, kto posiada jakieś zbiory prywatne lub sentymentalne proszę o przesłanie. Będę wdzięczny za udostępnienie obrazków prymicyjnych drogą mailową lub pocztą tradycyjną.
Proszę przesyłać e-mailowo zeskanowane rewersy lub pocztą tradycyjną oryginały.
Po zeskanowaniu odeślę oryginały, które trafią do mnie pocztą tradycyjną.
Niniejsze poszukiwania są ukierunkowane w celu stworzenia albumu z obrazkami prymicyjnymi księży wyświęconych w latach 1945-1992 dla diecezji pelplińskiej.

Ks. Grzegorz Worobiec
ul. Sądowa 21
86-100 Świecie
tel.:+48 507 124 945
e-mail: grzegorzworobiec@gmail.com

Źródło: https://kartuzy.naszemiasto.pl/ks-grzegorz-worobiec-poszukuje-obrazkow-prymicyjnych/ar/c1-9229595?fbclid=IwAR2JBk_4rQfIGAYEJxlHx5cnWFQhQxfudEpv9Oc–EH_CwMS0rBO79Sj6qQ
https://www.facebook.com/profile.php?id=100090651480895

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *