Pelplin: Środa Popielcowa w bazylice katedralnej

W Środę Popielcową, 22 lutego 2023 r. Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna przewodniczył w bazylice katedralnej w Pelplinie Mszy św. na rozpoczęcie Wielkiego Postu.

REKLAMA

Podczas Mszy św. koncelebrowanej w bazylice katedralnej w Pelplinie z okazji Środy Popielcowej biskup pelpliński Ryszard Kasyna apelował o stanięcie w prawdzie, że „nie jesteśmy doskonali” a jednocześnie dodał, że  „dostrzegając zło nie wolno milczeć, bo w przeciwnym przypadku zło staje się zuchwałe”.

„Ludzie Kościoła pragną rozpocząć ten Wielki Post od modlitwy, od Eucharystii, od zewnętrznego znaku posypania głów popiołem, nie żeby ludziom się pokazać, ale przemieniać swoje serca”, mówił na początku homilii główny celebrans.

„Rozpoczynający się w Kościele Katolickim Wielki Post jest kolejną szansą by się zatrzymać, by pomyśleć o Bogu, o  sobie, zapytać o swoją wierność Panu Bogu, Bożym przykazaniom, by pomyśleć o miłości”, kontynuował biskup.

Hierarcha zachęcał, żeby w Wielkim Poście „bardziej dostrzegać człowieka potrzebującego, nie tylko żyjącego obok nas, ale również obecnego w naszym życiu w dalszych relacjach”. Apelował, by dostrzec człowieka „w jego samotności, chorobie, jego nieszczęściu, w jego duchowym czy fizycznym cierpieniu, czy nawet dotkniętego wojną”.

Bp Kasyna zauważył, że „gest posypania głów popiołem przywraca naszemu myśleniu właściwy kierunek, odkrywamy na nowo kruchość, przygodność naszego ludzkiego istnienia oraz sens i cel naszego życia”.

Liturgia Środy Popielcowej przypomina, że „wszystko, co materialne  w godzinie naszej śmierci upuścimy z naszej ręki i nic ze sobą nie zabierzemy”. „A dobry Pan Bóg będzie nas wówczas pytał o miłość”, dodał kaznodzieja.

Na okres Wielkiego Postu biskup pelpliński wskazywał szczególną potrzebę dostrzeżenia, że „nie jestem doskonały” a grzech „trzeba przezwyciężyć, pokonać”. Hierarcha jednocześnie apelował, że „dostrzegając zło nie wolno milczeć, bo w przeciwnym przypadku zło staje się zuchwałe”.

Mszę św. koncelebrował biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj oraz prezbiterzy posługujący w instytucjach diecezji pelplińskiej.

Galeria zdjęć TUTAJ.

W Środę Popielcową – zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego – obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta). Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14. roku życia, a prawem o poście ścisłym – osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia. Prawo kanoniczne nie nakłada na wiernych obowiązku uczestniczenia w tym dniu w Eucharystii (chociaż jest to powszechną praktyką, z której nie powinno się rezygnować bez ważnej przyczyny).

Sam zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty, celebrowany w Środę Popielcową, znany jest w wielu kulturach i tradycjach. W liturgii pojawił się on w VIII w. Pierwsze świadectwa o święceniu popiołu pochodzą z X w. W 1091 r. papież Urban II wprowadził ten zwyczaj jako obowiązujący w całym Kościele. W tym też czasie ustalono, że popiół do posypywania głów wiernych ma pochodzić z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.

Źródło: https://diecezja-pelplin.pl/aktualnosci/sroda-popielcowa-w-pelplinie/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *