Zmarł prof. Grygiel, współpracownik i przyjaciel Jana Pawła II

Ubiegłej nocy zmarł w swoim domu w Rzymie prof. Stanisław Grygiel, przyjaciel i bliski współpracownik św. Jana Pawła II. W 1980 r. na prośbę Ojca Świętego przeniósł się z rodziną do Wiecznego Miasta. Był współzałożycielem oraz wykładowcą nie istniejącego już Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną. Data pogrzebu nie została jeszcze ustalona.

REKLAMA

Prof. Grygiel urodził się w 1934 r w Zembrzycach. Studia filozoficzne ukończył na Papieskim Fakultecie Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego w Krakowie, a filologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktorat z filozofii uzyskał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Kierownikiem jego pracy doktorskiej był biskup Karol Wojtyła. Wykładał potem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie.

Po przeprowadzce do Rzymu pracował w Papieskim Instytucie Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną. Wykładał tam filozofię człowieka. Z papieżem Polakiem łączyły go silne więzy przyjaźni. Dał temu świadectwo m.in. w ostatnim wywiadzie dla Radia Watykańskiego, kiedy przed niespełna dwoma laty wspominał zamach na Ojca Świętego:

Radio Watykańskie

Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2023-02/zmarl-prof-grygiel-wspolpracownik-i-przyjaciel-jana-pawla-ii.html

Zmarł prof. Grygiel – bliski przyjaciel i współpracownik św. Jana Pawła II

Dziś w nocy w wieku 89 lat w Rzymie zmarł bliski przyjaciel i współpracownik św. Jana Pawła II prof. Stanisław Grygiel – poinformowała archidiecezja krakowska.

Stanisław Grygiel był profesorem Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Urodził się w 1934 roku w Zembrzycach koło Suchej Beskidzkiej. Studia filozoficzne ukończył na Papieskim Fakultecie Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego w Krakowie (1956), a studia filologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim (1961). Doktorat z filozofii uzyskał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1965). Kierownikiem jego pracy doktorskiej był biskup Karol Wojtyła. W latach 1966-1967 był stypendystą w Instytucie Filozofii na Uniwersytecie w Louvain w Belgii, a w latach 1962-1980 redaktorem katolickiego miesięcznika „Znak” i wykładowcą filozofii na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie.

Od 1980 roku, wraz z małżonką Ludmiłą oraz dziećmi Moniką i Jakubem, mieszkał w Rzymie, gdzie w 1981 roku założył Polski Instytut Kultury Chrześcijańskiej przy Fundacji im. Jana Pawła II. Wykładał antropologię filozoficzną w Papieskim Instytucie Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną. Przez ponad 20 lat wykładał filozofię człowieka w Papieskim Instytucie im. Jana Pawła II w Waszyngtonie. W latach 90. wykładał filozofię w Lugano w Szwajcarii. Był również współzałożycielem i długoletnim dyrektorem kwartalnika „Il Nuovo Areopago”. Uczestniczył w pracach dwóch Synodów Biskupów Europejskich.

Jest autorem licznych publikacji książkowych wydanych w Polsce, we Włoszech, w Hiszpanii oraz w Stanach Zjednoczonych. Opublikował też wiele esejów i artykułów w kilku językach w Europie, w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji. Był członkiem Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk (European Academy of Sciences and Arts, Vienna-Salzburg), Akademii Filozoficznej w Argentynie oraz Polskiego Towarzystwa Filozoficznego.

Został odznaczony: Złotym Krzyżem Zasługi (1974), Orderem św. Grzegorza (Watykan 2008), Wielkim Krzyżem Zasługi Kawalerów Maltańskich z Gwiazdą (Rzym 2014), nagrodą Totus Tuus (Warszawa 2021). Był doktorem honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (2021).

Żywo angażował się w rozwój inicjatyw związanych z tematyką rodzinną i małżeńską w rodzinnej archidiecezji krakowskiej. W ostatnich latach przyczynił się do zorganizowania i realizacji dwóch Międzynarodowych Kongresów dla Małżeństwa i Rodziny, które odbyły się w Krakowie w latach 2018 – 2022.

Prof. Stanisław Grygiel zostanie pochowany w rodzinnych Zembrzycach. Msze św. pogrzebowe zostaną odprawione w Rzymie i Krakowie. Szczegółowe informacje dotyczące pogrzebu zostaną podane wkrótce.

Źródło: https://www.ekai.pl/zmarl-prof-grygiel-bliski-przyjaciel-i-wspolpracownik-sw-jana-pawla-ii/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *