Kartuzy: Pożegnano szensztacką siostrę Ludmiłę

W sobotnie popołudnie, 11 lutego 2023 r. Mszą św. w intencji powołań, a zwłaszcza do instytutu szensztackiego i dziękczynną – za obecność sióstr w Kartuzach i swoją ponad 11-letnią posługę w Kartuzach zakończyła siostra Ludmiła z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi.

REKLAMA

W rejonie kartuskim ruch szensztacki rozwija się prężnie i liczy przynajmniej 65 kręgów. Jeszcze we wrześniu 2022 r. świętowano radosny Dzień Przymierza i 35-lecie ruchu szensztackiego w Kartuzach – a już w lutym 2023 r. czcicielom Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej przyszło  pożegnać siostrę Ludmiłę, która przez ostatnie lata mocno zabiegała o szerzenie idei ojca Józefa Kentenicha.

Historię ruchu przypomniał pokrótce ks. kan. Ryszard Różycki, proboszcz parafii pw. św. Kazimierza, na terenie której leży dom sióstr. W 1926 r. powstał w Schönstatt k. Koblencji w Niemczech, Wspólnota Sióstr Maryi, w Polsce – w 1946 r. a w Kartuzach – od blisko 40 lat.

– Tak pan Bóg pokierował losami naszego miasta, że możemy się cieszyć obecnością dwóch zgromadzeń żeńskich – sióstr szarytek, które prowadzą dom dziecka, oraz Instytutu Szensztackiego Sióstr Maryi, prowadzące różne dzieła szensztackie. W tych prawie 40 latach wiele sióstr pracowało w naszej wspólnocie, a od prawie 11,5 roku pracuje z nami siostra Ludmiła, która była przełożoną przez ostatnie 6 lat. To posłanie dobiega końca, bo tak jest w zgromadzeniach, instytucjach jak w diecezji – nowe zadania, nowe zlecenie, nowa misja, nowy dekret. Dzisiaj stajemy przed Panem, by podziękować za to wszystko co stało się dzięki ruchowi szensztackiemu, różnym dziełom szensztackim w naszym mieście, parafii, okolicy. Ale chcemy też odkryć, że właśnie przez takie dzieła Pan Bóg wychodzi człowiekowi na spotkanie – nawiązał do treści czytania liturgicznego ks. Ryszard.
Podczas modlitwy powszechnej modlono się o zdrowie i dalsze łaski dla siostry Ludmiły w nowym miejscu, powierzano też intencje chorych oraz zmarłych – w tym śp. Danuty Kowalewskiej, opiekunki kręgu Matki Bożej Pielgrzymującej z Somonina, którą pochowano właśnie 11 lutego na somonińskim cmentarzu.

Galeria zdjęć TUTAJ.

Posłuchaj TUTAJ:
– Pożegnanie siostry szensztackiej Ludmiły w Kartuzach

Źródło: https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/10480-szensztacka-siostra-ludmila-opuszcza-kartuzy

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *