Trwają zapisy na Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa

Każdy z nas ma potrzebę życia w dobrej intymnej, wspierającej relacji. Często brakuje nam wzorców, nie wiemy jak to robić – powiedziała w rozmowie z KAI Lena Kozakowska, członkini Fundacji Tydzień Małżeństwa i Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich, współorganizatorka Tygodnia Małżeństwa. Jak co roku, od 7 do 14 lutego potrwa Międzynarodowy Tydzień Małżeństw pod hasłem „Czas na miłość”.

REKLAMA

W ramach obchodów odbędą się liczne konferencje, warsztaty oraz różnego rodzaju randki, przygotowane przez organizatorów wydarzenia. Poprzez stronę internetową wciąż można zapisać się na wiele z przygotowanych wydarzeń w wielu miastach w całej Polsce.

Anna Rasińska (KAI): Dlaczego Tydzień Małżeństwa jest wydarzeniem, na które warto zwrócić uwagę?

Lena Kozakowska: Jestem terapeutą rodzinnym i na co dzień pracując z rodzinami, w swojej pracy widzę jak ważna jest relacja małżeńska dla całej rodziny, nie tylko dla dorosłych, ale także dzieci. Tydzień Małżeństwa ma za zadanie uświadamiać społeczeństwo, jak ważna jest troska o małżeństwo, a co za tym idzie – rodzinę.

Można powiedzieć, że cała rodzina jest zanurzona w klimacie, w jakim funkcjonuje małżeństwo. Proszę zauważyć jak wiele jest programów skierowanych do rodziców, pomagających rozwijać kompetencje rodzicielskie. Jednak bardzo trudne, czasem prawie niemożliwe, jest rozwijanie kompetencji rodzicielskich, jeśli w parze jest jakiś ból, długotrwałe nieporozumienie.

KAI: Zatem dla dobra dzieci warto zadbać o małżonka?

– Z punktu widzenia terapeuty rodzinnego, podstawową sprawą jest by rodzice mieli świadomość, że to co jest między nimi ma znaczenie nie tylko dla nich. Jeżeli np. nie ma bliskości w parze, dziecko może być wciągane do większej bliskości z jednym z rodziców, to jest oczywiście nieświadome i nie ma tu złej intencji, jednak to dziecko niesie wtedy ciężar związku rodziców.

Wydaje się, że niska jest świadomość tego, że pieniądze, także publiczne, powinny być kierowane na pracę z małżeństwami. Dla nas jako organizatorów jest więc ważne, aby media uświadamiały instytucjom publicznym, że przekazywanie środków na ten cel jest potrzebne, bo na tym również polega profilaktyka zdrowia psychicznego. A więc nie tylko kompetencje rodzicielskie są bardzo ważne, ale także to w jakim klimacie funkcjonuje małżeństwo, bo to przekłada się na funkcjonowanie rodziny a co za tym idzie całego społeczeństwa.

KAI: Niewątpliwie Tydzień Małżeństw może być przyczynkiem do podjęcia refleksji nad relacją.

– Tydzień Małżeństw niewątpliwie stwarza warunki by przyjrzeć się naszej relacji, daje szansę dobry wspólny czas i mamy nadzieję świętowanie tego, że jesteśmy razem.

KAI: Jakie jeszcze korzyści płyną z trwania w związku małżeńskim?

– Wszystkie badania pokazują, że ludzie, którzy żyją w dobrych, szczęśliwych związkach są zdrowsi i żyją dłużej. I co ciekawe, mężczyźni czerpią tu nawet więcej korzyści niż kobiety. Każdy z nas ma potrzebę życia w dobrej, wspierającej, intymnej relacji. Często brakuje nam wzorców, nie wiemy jak to robić, stąd podczas Tygodnia Małżeństw taka bogata oferta zajęć psychoedukacyjnych.

Kładziemy też nacisk na to by poświęcać sobie wartościowy czas. Nie chodzi oczywiście o to by robić wszystko razem, ale żeby oprócz czasu z dziećmi, rodziną, znaleźć również czas satysfakcjonujący dla obojga, w którym jesteśmy uważni na drugą osobę. By wzbudzić w sobie wzajemną ciekawość, odnaleźć wspólne zainteresowania, aktywności.

KAI: Tematyka spotkań i forma, jest niezwykle bogata, po zainteresowaniu jakim się cieszy widać, że trafia w zapotrzebowanie uczestników.

– Uczestnicy Tygodnia Małżeństw sami pytają o to wydarzenie, czekają na nie. Kolebką naszej inicjatywy jest Gdańsk, gdzie mamy już 9. edycję Tygodnia Małżeństwa. Od samego początku, nieżyjący już, prezydent Paweł Adamowicz wspierał nasze działanie. Tak jest i dziś – Gdańsk jest miejscem, gdzie mamy wsparcie od miasta, możemy więc zapewnić bogatą ofertę. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy, która umożliwia przygotowanie niezwykle atrakcyjnych wydarzeń, obejmujących m.in. psychoedukację, kulturę ale i zabawę, warsztaty a nawet turniej brydża. To czas świętowania, którego wiele małżeństw wyczekuje.

Warto podkreślić, że w całej Polsce jest to inicjatywa wyłącznie oddolna. Entuzjaści małżeństwa najczęściej wolonontaryjnie organizują coraz ciekawsze wydarzenia. Tydzień Małżeństwa jest coraz bardziej popularny, co roku zgłaszają się do nas osoby które chcą włączyć się jego w organizację.

Tydzień Małżeństwa to oferta, która wskazuje na znaczenie relacji. Nie tylko w walentynki, nie tylko na etapie zakochania. To oferta dla osób które są także w długoletnich związkach małżeńskich, tworzą rodziny, ale też i dla tych którzy przygodę z małżeństwem dopiero zaczynają. Budowanie relacji to także wysiłek i praca nad związkiem.

***

Zapisy na Tydzień Małżeństwa dostępne są na stronie internetowej: tydzienmalzenstwa.pl

Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa to społeczna kampania promująca szczególną, komplementarną więź kobiety i mężczyzny. Tydzień Małżeństwa odbywa się równolegle w 22 krajach zawsze w tym samym terminie: 7-14 lutego. W Polsce projekt został zainicjowany w 2015 r. przez Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich. Od tego czasu odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, rekreacyjnym i rozrywkowym.

W 2018 roku powołana została Fundacja Tydzień Małżeństwa.

Celem Kampanii jest stworzenie cyklicznej tradycji, swoistego „festiwalu małżeństwa”, celebrowania i cieszenia się małżeństwem w „okresie walentynkowym”, a także motywowanie ogółu społeczeństwa, specjalistów, mediów i osób publicznych do promowania znaczenia zdrowych relacji małżeńskich; promowanie małżeństwa jako wartości społecznej i pokazywanie potrzeby permanentnego rozwijania więzi małżeńskiej, aby dawała ona małżonkom satysfakcję i spełnienie; propagowanie programów i inicjatyw wspierających rozwój relacji małżeńskich. Przede wszystkim Tydzień Małżeństwa na za zadanie stworzenie okazji do pogłębienia więzi małżeńskiej oraz nabycie kompetencji interpersonalnych poprzez udział w konferencjach, seminariach, debatach i warsztatach oraz poprzez wspólne, twórcze spędzenie czasu (uczestnictwo w wydarzeniach artystycznych, sportowych, psychoedukacyjnych).

Źródło: https://www.ekai.pl/trwaja-zapisy-na-miedzynarodowy-tydzien-malzenstwa/
Fot. unsplash.com

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *