Stężyca: Kolędnicy misyjni w diecezji pelplińskiej

Tegoroczny projekt akcji Kolędnicy Misyjni pragnie przybliżyć dzieciom i dorosłym Papuę-Nową Gwineę. Jest to drugie co do wielkości państwo w Oceanii otoczone Oceanem Spokojnym, Morzem Koralowym i Morzem Nowogwinejskim. Prężną grupę kolędników misyjnych działających przy parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Stężycy przedstawia Stella Piechowska- Łyczko, katechetka.

REKLAMA

Posłuchaj TUTAJ:
– Kolędnicy misyjni ze Stężycy – rozmowa S. Piechowską-Łyczko

Czytaj TAKŻE:
Ze strony Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci:

„W tym roku kolędowania nasze serca będą bardzo blisko dzieci i misjonarzy z Papui i Nowej Gwinei. Ten odległy skrawek ziemi rozsiany na Oceanie Spokojnym jest bardzo młodym Kościołem, borykającym się z wieloma problemami. Pokazuje nam on jednak, że żadne trudności nie odrywają od Miłości Chrystusa. Każdego roku przybywa tam nowych ochrzczonych, pracuje tam także najwięcej polskiej polskich misjonarzy w całej Oceanii, a także czterej biskupi z naszej ojczyzny” – napisał do dzieci ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy PDM w Polsce.

Sytuacja dzieci w Papui nie jest łatwa. Surowe warunki życia, wojny plemienne, brak lekarstw, środków higienicznych, elektryczności i bieżącej wody sprawiają, że dzieci, młodzi i całe rodzinny codziennie zmagają się z twardą rzeczywistością głodu, przemocy fizycznej i seksualnej czy oddawania najmłodszych dalszej rodzinie lub klanowi, „adoptowania” na służbę.

„Dzieci w Papui-Nowej Gwinei są bardzo radosne i żywiołowe, choć często nagie i umorusane. Życie dzieci jednak nie jest tutaj łatwe. Już od najmłodszych lat muszą same o siebie dbać. Starsze rodzeństwo zwykle zajmuje się młodszym. Rodzice w tym czasie zajęci są innymi sprawami: pracą na plantacjach, handlem, wojnami, problemami klanowymi, przesiadywaniem na targowiskach, pogawędkami itp. Dzieci często muszą pracować. Razem z matkami od najmłodszych lat uczą się pracy w polu, zdobywają wiedzę, jak sadzić i pielęgnować słodkie ziemniaki (kao kao, bataty) i inne rośliny” – mówi bp Walenty Gryk SVD, wieloletni papuaski misjonarz.

Za: https://missio.org.pl/kolednicy-misyjni/

Źródło: https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/10431-kolednicy-misyjni-w-diecezji-pelplinskiej-grupa-ze-stezycy

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *