Pelplin: Koncert Zespołu Mazowsze – zaproszenie

21 stycznia 2023 r. (sobota) o godz. 18:00 w Bazylice Katedralnej w Pelplinie odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca MAZOWSZE. Wstęp wolny.

REKLAMA

Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez kolęd w wykonaniu zespołu „Mazowsze”. Całe pokolenia Polaków przywykły, że w tym najpiękniejszym czasie w roku rozbrzmiewają one z głośników radiowych i telewizyjnych. Ale chyba najpiękniej i najpełniej brzmią na żywo, podczas koncertów kolęd i pastorałek, których co roku zespół gra bardzo dużo. Obok najpiękniejszych polskich kolęd pojawiają się również najbardziej znane kolędy zagraniczne, z różnych zakątków świata. Koncert kolęd i pastorałek to poniekąd również lekcja historii. Nie można bowiem zapominać o tym, że najbardziej znane polskie kolędy ściśle splatają się z historią kraju. Autorstwo W żłobie leży przypisywane jest zwyczajowo polskiemu kaznodziei Piotrowi Skardze, a słowa śpiewane są do melodii poloneza koronacyjnego króla polskiego Władysława IV. Słowa Bóg się rodzi napisane zostały przez słynnego polskiego poetę i pamiętnikarza epoki oświecenia Franciszka Karpińskiego. Również i w tym przypadku w warstwie muzycznej wyraźnie słyszalne są rytmy najważniejszego z polskich tańców narodowych – poloneza. Twórcy kolęd to wybitni polscy poeci, m.in. Mikołaj Sęp Szarzyński i Andrzej Morsztyn, a także kompozytorzy: Zygmunt Noskowski, Feliks Nowowiejski oraz, jeszcze w XX wieku, Witold Lutosławski. Jedną z najpiękniejszych polskich kolęd Lulajże Jezuniu w jednym ze swoich utworów, Scherzu h-moll op. 20 wykorzystał Fryderyk Chopin. Cechą charakterystyczną kolęd i pastorałek śpiewanych przez zespół „Mazowsze” jest z jednej strony ich kunsztowne wykonanie, a z drugiej prostota. Piękne aranżacje nie tylko poruszają najczulsze struny duszy słuchaczy, ale również pozwalają śpiewać razem z zespołem. Przez to koncert kolęd staje się dla jego uczestników niesamowitym przeżyciem.

O ZESPOLE
 „Mazowsze” należy do największych na świecie zespołów artystycznych sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Z uwagi na ogromne bogactwo repertuarowe, „Mazowsze” powszechnie uznawane jest za zespół narodowy. Dla tysięcy odbiorców zagranicznych, koncerty „Mazowsza” były pierwszym kontaktem z polską kulturą. „Jeśli takie jest oblicze Polski, to niech żyje Polska!” napisał o zespole szwajcarski dziennik “Gazette de Lausanne”, a Jerzy Waldorff nazwał „Mazowsze” perłą w koronie Rzeczypospolitej. Dotychczas ich występy widziało ponad 27 mln widzów, przejechali 2,3 mln km! Odwiedzili 210 miejscowości w Polsce i 51 krajów świata, a prezentując pieśni ludowe i tańce narodowe zyskali popularność i miano Ambasadora Polskiej Kultury.

SZCZEGÓŁY WYSTĄPIENIA

Termin:
Sobota, 21-01-2023 r.

Godzina:
18:00

Organizator:
Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie
ul. Kościuszki 2A
83-130 Pelplin

Inni Organizatorzy:
– Gmina Pelplin,
– Kociewskie Centrum Kultury,
– Parafia Katedralna pw. WNMP w Pelplinie

Patronat honorowy:
– JE Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna,
– Mirosław Chyła Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin,
– Ks. Tadeusz Brzeziński – Proboszcz parafii pw. WNMP w Pelplinie

Wstęp wolny.

Źródło:
http://www.mok.pelplin.pl/wydarzenie-40-koncert_zespolu_mazowsze-szczegoly-4861.html

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *