Msza święta pogrzebowa Benedykta XVI [TRANSMISJA]

Msza św. pogrzebowa Benedykta XVI odbędzie się 5 stycznia na Placu św. Piotra, a przewodniczyć jej będzie papież Franciszek. Informację tę przekazał dyrektor watykańskiego Biura Prasowego Matteo Bruni.

REKLAMA

Watykańskie biuro prasowe poinformowało przed południem, że śmierć nastąpiła o godzinie 9:34 w klasztoru Mater Ecclesiae, którą 95-letni papież senior wybrał na swoją siedzibę po zrzeczeniu się posługi Piotrowej w 2013 roku.

„Ze smutkiem informuję, że papież senior, Benedykt XVI, zmarł dziś o godz. 9:34 w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie. Dalsze informacje pojawią się tak szybko, jak to możliwe” – czytamy w wydanej rano nocie dyrektora watykańskiego biura prasowego. Bruni poinformował również, że „od rana w poniedziałek 2 stycznia 2023 roku ciało papieża seniora będzie wystawione w Bazylice św. Piotra w Watykanie, aby wierni mogli go pożegnać”.

Na briefingu w watykańskim biurze prasowym Bruni poinformował dziennikarzy w różnych językach, że w czwartek 5 stycznia o godz. 9.30 na placu św. Piotra odbędzie się pogrzeb, któremu będzie przewodniczył Ojciec Święty. Papież senior prosił, aby wszystko było naznaczone prostotą (tak jak żył). Poinformował też, że Benedykt przyjął namaszczenie chorych w ubiegłą środę na zakończenie Mszy św. w klasztorze i w obecności członkiń Memores Domini, które od lat codziennie mu pomagały.

W ostatnich dniach stan zdrowia papieża seniora pogorszył się z powodu postępującego wieku, o czym informowało Biuro Prasowe, aktualizując informacje.

Sam papież Franciszek publicznie podzielił się wiadomością o pogarszającym się stanie zdrowia swojego poprzednika pod koniec ostatniej w tym roku audiencji ogólnej, 28 grudnia, kiedy to poprosił o modlitwę w intencji papieża seniora, „bardzo chorego”, aby Pan go pocieszył i wspierał „w tym świadectwie miłości do Kościoła aż do końca”. Na wszystkich kontynentach natychmiast podjęto modlitwy w intencji papieża seniora a także składano wyrazy solidarności i bliskości także ze świata pozakościelnego.

Źródło: https://www.ekai.pl/kiedy-pogrzeb-benedykta-xvi/
Fot. AFP/EAST NEWS

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *