Zakończyło się Europejskie Spotkanie Młodych

45. Europejskie Spotkanie Młodzieży zorganizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé zakończyło się w Nowy Rok licznymi nabożeństwami w Rostocku i okolicy. Od 28 grudnia do 1 stycznia zgromadziło się tam około 5 tys. młodych ludzi z 49 krajów, którzy przełom roku uczcili „festiwalem narodów”.

REKLAMA

Oprócz modlitw i medytacji młodzi ludzie podczas warsztatów dyskutowali o kwestiach teologicznych i aktualnych tematach, takich jak zmiany klimatyczne, sytuacja uchodźców czy przyszłość Kościołów. Przede wszystkim jednak na pierwsze miejsce w modlitwach i dyskusjach młodych ludzi zajmowała wojna w Ukrainie.

Wśród uczestników spotkania Taizé było około 80 kobiet i mężczyzn z terenów ogarniętych wojną. „Młodym ludziom z Ukrainy, którzy znów są w drodze do domu, chcę powiedzieć: nie zapominamy o was w naszych modlitwach. Nasza przyjaźń trwa” – powiedział w Sylwestra przeor Wspólnoty z Taizé o. Alois (Löser). Wezwał młodych, by w oparciu o wiarę angażowali się w świat i brali odpowiedzialność także za następne pokolenia. Przed spotkaniem w Rostocku brat Alois przebywał przez pięć dni w Ukrainie, gdzie odwiedził zwierzchników tamtejszych Kościołów i spotykał się z młodymi ludźmi w Kijowie i Lwowie.

Na spotkanie do Rostocku przybył także biskup dla katolickich Ukraińców obrządku bizantyjskiego w Niemczech i Skandynawii Bohdan Dziurach.

W medytacji biblijnej były prezydent Niemiec Joachim Gauck wezwał do zaangażowania społecznego. „Nie mamy pojęcia, ile możemy znaczyć dla innych” – powiedział dziś podczas medytacji biblijnej na terenach targowych HanseMesse, gdzie odbywały się spotkania.

Gauck podkreślił, co pomagało mu żyć i działać w miarę swobodnie. „Jestem człowiekiem, który uciekł z ciemności”, dodał nawiązując do własnej historii. W ówczesnej Niemieckiej Republice Demokratycznej Gauck był pastorem ewangelickim w Rostocku. W latach 1990-2000 był prezesem Federalnego Urzędu ds. Akt Stasi. Nazwisko Gaucka stało się synonimem rozliczeń z komunizmem, a stworzony przez niego urząd, zwany potocznie Urzędem Gaucka – wzorem dla podobnych instytucji w Europie Środkowej. Od 18 marca 2012 do 18 marca 2017 był prezydentem Republiki Federalnej Niemiec.

Katolicki arcybiskup Hamburga Stefan Heße powiedział, że w Rostoku doświadczył czegoś w rodzaju „punktu zwrotnego”. Przyznał, że spotkał ludzi, „którzy dokonywali zmiany we własnym życiu, zwracali się na nowo do Boga, do ludzi, do siebie i do tego świata”. Ewangelicki biskup Tilman Jeremias podkreślił, że „proste formy Taizé z modlitwami i śpiewem” przemawiają także do ludzi spoza Kościołów.

Ekumeniczna Wspólnota z Taizé we francuskiej Burgundii od 1978 roku zaprasza młodych ludzi na europejskie spotkania młodzieży na przełomie roku. Uczestniczyło w nich czasem nawet 100 tys. osób. Również w tym roku w Rostocku i okolicach 5 tys. młodych ludzi spotyka się na wspólnych śpiewach, modlitwach, medytacjach, warsztatach i nabożeństwach. Poprzednie Europejskie Spotkanie Młodych w Niemczech odbyło się w 2011 roku w Berlinie z udziałem około 28 tys. uczestników.

Gospodarzem kolejnego, 46. Europejskiego Spotkania Młodych, będzie na przełomie 2023/2024 roku stolica Słowenii – Lublana. Tak więc to doroczne spotkanie odbędzie się po raz pierwszy w Słowenii.

Źródło: https://www.ekai.pl/europejskie-spotkanie-mlodych-zakonczone-prosbami-o-pokoj-w-ukrainie/
Fot. Taizé / YouTube

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *