Jak będzie wyglądać Europejski Spotkanie Młodych w Rostocku?

Od 28 grudnia 2022 r. do 1 stycznia 2023 r. w Rostocku w północno-wschodnich Niemczech odbędzie się 45. Europejskie Spotkanie Młodych. Od 1978 roku te spotkania młodych chrześcijan Starego Kontynentu organizuje ekumeniczna Wspólnota z Taizé.

REKLAMA

Jej przeor, brat Alois podkreśla, że „jest to pielgrzymka zaufania, która poruszy nasze serca i może poprowadzić nas dalej na drodze pokoju”. – Cieszymy się, że mieszkańcy Rostoku i okolic będą mogli spotkać młodych ludzi z całej Europy. W całej naszej różnorodności możemy pokazać znak zaufania i pokoju w Kościele i poza nim – oświadczył pochodzący z Niemiec zakonnik.

Luterański biskup Meklemburgii i Pomorza Tilman Jeremias podziękował braciom z Taizé za wyznaczenie miejsca następnego spotkania w Rostoku i regionie, „a więc po raz pierwszy nie w wielkim mieście”. – To dla nas wspaniała okazja, aby móc gościć w naszym regionie tysiące młodych ludzi z całej Europy, młodych, którzy zbierają się na wspólną modlitwę, śpiew i milczenie – dodał protestancki duchowny.

Katolicki arcybiskup Hamburga Stefan Hesse zaznaczył, że „wraz z Rostockiem bracia z Taizé wybrali prawdziwie europejskie miejsce”. „Miasto hanzeatyckie ma wpływ na cały basen Morza Bałtyckiego. Miejscowy uniwersytet to miejsce nauki i dom dla wielu młodych ludzi, zarówno z okolicy, jak i z całego świata. Miejscowe kościoły chrześcijańskie żyją w głębokiej komunii i zrozumieniu, które jest źródłem duchowości i wiary. Wspólna modlitwa, śpiew, cisza – cieszę się, że duchowość Taizé przyjeżdża w tym roku do Rostocku” – wyznał hierarcha.

19-letnia Isabell Fedtke, przewodnicząca Katolickiej Organizacji Młodzieży Meklemburgii (KJM) przypomniała, że wielu młodych ludzi z Meklemburgii-Pomorza było już u braci z Taizé we Francji i doświadczyło ich gościnności. „Teraz Taizé przybywa do nas i daje nam wspaniałą możliwość, aby więcej młodych ludzi znalazło drogę do naszych wspólnot, nawet poza spotkaniem. Poprzez atmosferę Taizé będą oni mogli znaleźć wymiar religijny i otworzyć się na to. Wzajemna wymiana idei, pozwoli tym młodym ludziom wzbogacić ich życie osobiste oraz ich lokalne wspólnoty” – podkreśliła Fedtke.

Koordynator lokalnych przygotowań do spotkania, pastor Albrecht Jax zwrócił uwagę, że „region Rostocku – z punktu widzenia życia kościelnego – nie jest tak bogaty jak być może Wrocław, Turyn, Madryt czy Bazylea – miejsca ostatnich europejskich spotkań”. Ale „właśnie w tym fakcie bracia dostrzegli szansę: udać się do miejsca, w którym wszystko nie będzie takie, jak w poprzednich latach”. „Chcemy zaangażować kluby sportowe i z ochotniczej straży pożarnej oraz Volkssolidarität (stowarzyszenie społeczne Solidarność Ludowa) od Rostocku po Güstrow, Stralsund i Teterow” – deklarował duchowny.

45. Europejskie Spotkanie Młodych rozpocznie się w środę, 28 grudnia. Przed południem jego uczestnicy przyjadą do Rostocku, po raz pierwszy spotkają się z goszczącymi ich wspólnotami i otrzymają zakwaterowanie. Po kolacji na terenie HanseMesse (Targów Hanzeatyckich) odbędzie pierwsza modlitwa wieczorna.
Czwartek i piątek, 29 i 30 grudnia, będą miały podobny program. Po modlitwie porannej w goszczących wspólnotach, odbędą się spotkania w małych grupach, a także z osobami zaangażowanymi w życie lokalnej wspólnoty. Po modlitwie południowej w HanseMesse zaplanowano spotkania tematyczne dotyczące wiary i życia wewnętrznego, zmian klimatycznych, zaangażowania w sprawy społeczne, kultury i sztuki (w różnych miejscach Rostocku, Warnemünde i HanseMesse). Po kolacji w HanseMesse odbędzie się modlitwa wieczorna.

W sobotę 31 grudnia program poranny i południowy pozostaje bez zmian, natomiast po południu zaplanowano spotkania uczestników z poszczególnych krajów (w Rostocku, Warnemünde i HanseMesse). Po kolacji i modlitwie wieczornej uczestnicy spotkania o 23.00 wezmą jeszcze udział w czuwaniach modlitewnych w intencji pokoju na świecie, a następnie w Festiwalu Narodów.

Na niedzielę, 1 stycznia, przewidziano udział w porannych celebracjach liturgicznych w goszczących wspólnotach, a następnie obiad u rodzin. Po południu młodzi rozjadą się do swych krajów.

Źródło: https://www.ekai.pl/jak-bedzie-wygladac-europejski-spotkanie-mlodych-w-rostocku/
Fot. youtube

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *