Tczew: Zmarł śp. ksiądz prałat Stanisław Cieniewicz

10 grudnia 2022 r. o godz. 02:15 zmarł w wieku 82 lat śp. ks. prałat Stanisław Cieniewicz, budowniczy i wieloletni proboszcz parafii pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Tczewie.

REKLAMA

Polecajmy śp. kapłana Stanisława Bożemu Miłosierdziu.

Requiescat in pace

Źródło: Parafia pw. NMP Matki Kościoła w Tczewie
Fot. http://www.nmp-tczew.pelplin.opoka.org.pl

Czytaj TAKŻE:
– Informacja o pogrzebie śp. ks. prałata Stanisława Cieniewicza

Życiorys:
Ukończył Collegium Marianum w Pelplinie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1964. Był wikariuszem m.in. Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Łęgu (1966–1968), Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Lisewie (1968–1969) i Parafii Świętego Józefa w Tczewie (1970–1980). Dekretem z dnia 25 sierpnia 1980 biskup chełmiński Bernard Czapliński zamianował ks. Stanisława Hieronima Cieniewicza proboszczem nowo ustanowionej (dekret z 8 sierpnia 1980) parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Tczewie. Prowadził budowę nowego, największego kościoła w Diecezji Pelplińskiej, w okresie od 15 września 1982 do 15 września 1998. Funkcję proboszcza sprawował do sierpnia 2015. W latach 1989–2013 pełnił także funkcję dziekana dekanatu tczewskiego. Otrzymał tytuł prałata honorowego Jego Świątobliwości oraz kanonika honorowego Kapituły Katedralnej Pelplińskiej. Za wieloletnie krzewienie ideałów „Solidarności” władze Tczewa nadały mu w 1990 tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tczewa. W 1992 został diecezjalnym duszpasterzem ludzi pracy. Od 1995 był też diecezjalnym duszpasterzem policji. 24 stycznia 2016, w kościele pw. NMP Matki Kościoła w Tczewie biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej ks. Wiesław Śmigiel dokonał odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej, poświęconej ks. Stanisławowi Cieniewiczowi, budowniczemu i pierwszemu proboszczowi parafii na tczewskich Suchostrzygach. Od 2019, będąc już emerytowanym księdzem, pełni posługę duszpasterską w Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Leśnicach koło Lęborka.
Ksiądz Stanisław Cieniewicz w czasach PRL-u angażował się w ruch opozycyjny oraz organizował spotkania patriotyczno-religijne. W notatce Naczelnika Wydziału IV WUSW w Gdańsku z 5 lutego 1987, został zaliczony do księży prezentujących negatywną postawę społeczno-polityczną bądź mających powiązania z opozycją polityczną: „Negatywnie ustosunkowany do ustroju PRL. Utrzymywał kontakty z przedstawicielami opozycji politycznej, udzielał im pomocy i wsparcia materialnego oraz organizował dla nich i z ich udziałem nabożeństwa intencjonalne”.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Cieniewicz

Udostępnij ten artykuł:

7 komentarzy

  1. 😔😔😔myśle ze slowa sa zbędne😔😔😔pozostaje ogromny smutek i żal. To był cudowny Ksiądz i Człowiek. Spoczywaj w Pokoju Ksieże Prałacie…

  2. TERESA ZALESKA z LESZNOWOLI Dobry JEZU a nas PANIE daj mu wieczne spoczywanie NIECH odpoczywa w Pokoju wiecznym AMEN Wyrazy współczucia dla rodziny wspólnoty przyjaciół duchowych AMEN 💜🌿🖤🌿✝️🌿

  3. Ks. Stanisławie – w sercu na zawsze – Łąg pierwsza parafia, a nasza klasa VIII to pierwsze katechety cudowne, kontakt z nami młodymi super. Spotkanie po 40 latach od zakończenia szkoły, inne spotkania w Tczewie, .
    Żegnam z pamięcią w modlitwie. R.I P.

  4. To był cudowny Ksiądz. Chodź tylko chwilę gościł w Naszych Leśnicach, każdy pamięta Go bardzo dobrze. My nie mówimy żegnaj! Lecz do zobaczenia 💔 “moje kochane dzieci”. Tak bardzo będzie Nam brakowało Księdza. I tej pysznej kawy z filiżanki, której smak zapamiętam na zawsze ❤️

  5. Wspominam bardzo pozytywnie prowadzone przez ks, Cieniewicza rekolekcje dla ministrantów rok c 1976 w Pelplinie. Cudowny czas. Serdeczne Bóg zapłać za spotkanie na drodze mojego życia ks Stanisława.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *