Papież: Maryja prowadzi nas do zachwytu nad naszym pięknem

„Niech Niepokalana pomoże nam strzec naszego piękna przed złem” – powiedział Papież w rozważaniu przed modlitwą południową. Franciszek zwrócił uwagę, że Anioł w Zwiastowaniu zwraca się do Maryi nowym imieniem: pełna łaski. To imię nadaje jej sam Bóg i dzisiaj je świętujemy. Maryja odkryła wtedy swoją najprawdziwszą tożsamość. Bóg odkrył przed nią największą tajemnicę, której wcześniej nie znała.

REKLAMA

Ojciec Święty zaznaczył, że również my, grzesznicy, otrzymaliśmy początkowy dar, który wypełnił nasze życie, dobro wspanialsze niż wszystko, pierwotną łaskę, z której często nie zdajemy sobie sprawy. Wiąże się ona z naszym chrztem, o którym należy pamiętać, a wręcz go świętować. W chrzcie również na nas zstąpił Duch Święty, Bóg wszedł na zawsze w nasze życie, staliśmy się Jego umiłowanymi dziećmi.

Papież – zachowajmy pamięć o pierwotnej łasce

„Oto nasze oryginalne piękno, którym należy się radować! Dziś Maryja, zadziwiona łaską, która uczyniła Ją piękną od pierwszej chwili życia, prowadzi nas do zachwytu nad naszym pięknem. Możemy to pojąć poprzez obraz: białą szatę Chrztu; przypomina nam ona, że pod skorupą zła, którym splamiliśmy się przez lata, jest w nas większe dobro niż wszelkie zło, które nam się przydarzyło – podkreślił Papież. – Usłyszmy oddźwięk tego, usłyszmy jak Bóg do nas mówi: «Synu, córko, miłuję cię i jestem z tobą zawsze, ty jesteś dla mnie ważny, twoje życie jest cenne». Takie jest przesłanie Boga dla nas. Kiedy sprawy nie układają się pomyślnie i popadamy w zniechęcenie, kiedy dopada nas przygnębienie i grozi nam poczucie bezużyteczności czy popełniamy błędy, pomyślmy o tym, o pierwotnej łasce. Bóg jest z nami, Bóg jest z nami od tego dnia.“

Ojciec Święty stwierdził następnie, że strzeżenie naszego piękna wymaga kosztów i walki. Ewangelia ukazuje nam odwagę Maryi, która mówiąc Bogu „tak”, wybrała Boże ryzyko. Franciszek zauważył, że często trudno jest podążać drogą dobra. Każdy z własnego doświadczenia wie, ile zmarnował szans, aby pomóc innym i stracił czas na rzeczy bezużyteczne i szkodliwe, zamiast poświęcić go modlitwie lub potrzebującym.

 Papież – Maryja jest dla nas siostrą i matką w walce ze złem

„Ale w obliczu tego wszystkiego mamy dziś dobrą wiadomość: Maryja, jedyne ludzkie stworzenie w dziejach wolne od grzechu, jest z nami w walce, jest dla nas siostrą, a przede wszystkim naszą Matką. A my, którzy z trudem wybieramy dobro, możemy się jej powierzyć – podkreślił Papież. – Powierzając się, poświęcając się Matce Bożej, mówimy Jej: «Trzymaj mnie za rękę, Matko, prowadź mnie: z Tobą będę miał więcej siły w walce ze złem, z Tobą odkryję na nowo moje pierwotne piękno». Powierzajmy się Maryi dziś, powierzajmy się Maryi każdego dnia, powtarzając Jej: «Maryjo, Tobie powierzam moje życie, powierzam ci moją rodzinę, moją pracę, powierzam ci moje serce i moje zmagania. Tobie się poświęcam».“

Po modlitwie Anioł Pański Papież zapowiedział, że po południu uda się do Bazyliki Matki Bożej Większej, aby tam pomodlić się przed cudownym obrazem Maryi Salus Populi Romani, a następnie przejedzie na Plac Hiszpański, aby oddać hołd u stóp figury Matki Bożej Niepokalanie Poczętej.

Papież – niech Maryja pomoże nawrócić serca do Boga

„Proszę was o duchowe przyłączenie się do tego gestu wyrażającego oddanie naszej Matce, której wstawiennictwu powierzamy powszechne pragnienie pokoju, zwłaszcza dla udręczonej Ukrainy, która tak bardzo cierpi – podkreślił Papież. – Myślę o słowach Anioła skierowanych do Dziewicy: «Dla Boga nie ma nic niemożliwego» (Łk 1,37). Z Bożą pomocą pokój jest możliwy; rozbrojenie jest możliwe. Ale Bóg chce naszej dobrej woli. Niech Maryja pomoże nam nawrócić się na Boże plany.“

Tradycja nawiedzania Palcu Hiszpańskiego przez Papieży w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia sięga 60 lat. Pierwszym papieżem, który przekazał białe kwiaty z okazji maryjnego święta był Pius XII, następnie w dniu 8 grudnia 1953 roku, z okazji otwarcia Roku Maryjnego osobiście udał się na to miejsce. Kolumna z figurą Maryi została zaprojektowana przez architekta Luigiego Polettiego, a wykonana przez rzeźbiarza Giuseppe Oblaciego ku czci ogłoszonego w 1854 roku dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Do osadzenia samej rzeźby użyto rzymskiej kolumny o wysokości 12 metrów i średnicy 1, 45 m. Kolumna została postawiona na miejscu przez 200 strażaków w dniu 18 grudnia 1856 roku. Osiem miesięcy później statua z brązu znalazła się na jej szczycie.

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

Źródło:
https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2022-12/papiez-maryja-prowadzi-nas-do-zachwytu-nad-naszym-pieknem.html
https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2022-12/papiez-z-boza-pomoca-pokoj-i-rozbrojenie-sa-mozliwe.html

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *