Pelplin: Uroczyste otwarcie Kociewskiego Centrum Kultury

29 listopada 2022 roku odbyło się uroczyste otwarcie Kociewskiego Centrum Kultury w Pelplinie. Na wstępie ks. Krystian Feddek – Dyrektor Kociewskiego Centrum Kultury i Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie powitał przybyłych gości w imieniu Jego Ekscelencji Bpa Ryszarda Kasyny.

REKLAMA

Ksiądz Dyrektor przybliżył czego dotyczy realizowany projekt dotyczący Kociewskiego Centrum Kultury. Instytucja otwiera nową perspektywę turystyczną i edukacyjną na pomorzu. Staję się operatorem kilku obiektów dawnego opactwa pocysterskiego i barokowego zespołu parkowego. W zakres działania powyższej instytucji wpisuje się pielęgnowanie, upowszechnianie i krzewienie kultury regionu Kociewia. Podczas uroczystości ks. Wincenty Pytlik przedstawił historie opactwa cysterskiego w Pelplinie. Pan Marian Kurek mówił o założeniach projektu „Utworzenia Kociewskiego Centrum Kultury – modernizacja i adaptacja zabytkowych budynków Opactwa Pocysterskiego w Pelplinie”.

Uroczystość uświetniły harfistki z Akademii Muzycznej w Gdańsku pod okiem Pani Profesor Anny Sikorzak – Olek. Goście biorący udział w wydarzeniu wysłuchali wiersza kociewskiego pt.” Miasto Pelplin” w wykonaniu pani Alicji Wątkowskiej – lokalnej regionalistki, a zarazem współtwórczyni sali regionalnej w Kociewskim Centrum Kultury. Wysłuchali też kociewskiego utworu muzycznego w wykonaniu pani Agaty Glejt i pani Weroniki Dudzic.

Podczas uroczystości głos zabrał pan Jarosław Sellin minister i sekretarz stanu w MKiDN oraz Generalny Konserwator Zabytków, który uznał diecezję pelplińską „za najbardziej skuteczną w pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej na renowację zabytków”. Mówca wyraził też przekonanie, że Kociewskie Centrum Kultury posiada „ambitną ofertę kulturalną, która przyciągnie mieszkańców całego regionu”.

Głos zabrał również gospodarz tego miejsca Biskup Ryszard Kasyna. podkreślił, że pocysterski kompleks z bazyliką katedralną w Pelplinie znajduje się na prestiżowej liście „Pomników Historii”. Podkreślił, że poza katedrą ogromnie cennymi obiektami, kryjącymi wysokiej klasy zabytki i dzieła jak jedyną w Polsce Biblię Gutenberga są Muzeum Diecezjalne i Biblioteka Diecezjalna. Biskup pelpliński akcentował, że pocysterskie dziedzictwo „jest nie tylko perełką ziemi pomorskiej, ale również całej naszej Ojczyzny”. Dodał, że poprzez takie inicjatywy, jak otwarte Kociewskie Centrum Kultury „pocysterskie dziedzictwo nabiera pełniejszego kształtu i zaczyna na nowo żyć, ukazując piękno tego miejsca”. Biskup zauważył, że realizowane projekty są też „świadectwem odpowiedzialności” współczesnego pokolenia za przekazane dziedzictwo kulturowe.

Następnie zaproszeni goście wzięli udział w symbolicznym przecięciu i zwiedzaniu gmachu Kociewskiego Centrum Kultury.

Galeria zdjęć nr 1 TUTAJ. 

Galeria zdjęć nr 2 TUTAJ.

Źródło:
https://diecezja-pelplin.pl/aktualnosci/uroczyste-otwarcie-kociewskiego-centrum-kultury-w-pelplinie/
https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/10315-uroczyste-otwarcie-kociewskiego-centrum-kultury-w-pelplinie

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *