28 urodziny Radia Głos – Katolickiej Rozgłośni Diecezji Pelplińskiej

28 lat temu, 27 listopada 1994 r., wyemitowano pierwszą audycję Radia Głos. Początki były trudne: prowizoryczne studio, jeden tylko nadajnik – zamontowany na kominie działającej wtedy jeszcze cukrowni, ograniczone godziny emisji programu.

REKLAMA

Był jednak entuzjazm młodego zespołu pod kierunkiem ks. dyrektora Ireneusza Smaglińskiego. Znalazłem się wśród tych, którzy współtworzyli tę rozgłośnię. Najpierw z uczniami LO im. ks.. J.St. Pasierba nadawaliśmy – na żywo! – “Wieczory z poezją”. Póżniej było ponad 200 wydań pojawiającego się co dwa tygodnie “Notatnika teatralnego”. Wiele audycji poetyckich, wywiadów, A od ponad dwóch lat cotygodniowe “Spotkania z literaturą polską”.
Dzisiaj Rozgłośnia Diecezji Pelplińskiej Radio Głos jest jedną z dwudziestu dwóch katolickich radiostacji w Polsce, i to jedyną działającą w tak małym mieście jak Pelplin. Zakres jego oddziaływania, zakres podejmowanej tematyki, warunki techniczne są bez porównania dużo lepsze niż wtedy, gdy odważnie podjęto decyzję o jej powstaniu. Od tego czasu poszerzył się krąg potencjalnych słuchaczy (obecnie kilkaset tysięcy na Kociewiu, Kaszubach i Powiślu). Aktualnie nadaje – całą dobę! – w trzech pasmach: 91,4 fm (Pelplin), 94,2 fm (Szymbark), 97,1 fm (Chojnice). Można słuchać Radia Głos także w Internecie. Ma własną stronę internetową (www.radioglos.pl) oraz profil na Facebooku i Twitterze. Oprócz audycji informacyjnych (z rozbudowanym działem wiadomości lokalnych oraz dotyczących życia Kościoła) duży nacisk kładzie się na programy formacyjne. Oprócz tego emitowane są audycje muzyczne, kulturalne, wywiady, reportaże, a także audycje cykliczne (m.in. „Głosik” – dla dzieci, „Zostań z nami” – dla młodzieży, „Wędrówki z Biblią”, „Spotkania z literaturą polską”, „Koncert życzeń”, „Rozmowa dnia”, „Gastronomia domowa” – porady kulinarne, „Lista z mocą” – przeboje muzyki chrześcijańskiej, przegląd prasy – w tym prasy katolickiej, a także katecheza radiowa, różaniec) oraz bezpośrednie relacje z uroczystości religijnych i ważnych wydarzeń w regionie. Część programu powstaje w ramach współpracy z innymi rozgłośniami katolickimi. Tak jest np. z nadawanym w dni powszednie blokiem publicystyczno-informacyjnym „Siódma – dziewiąta” oraz emitowanym w soboty – również przez TVP – „Salonem dziennikarskim”. Od 2011 r. przy rozgłośni działa młodzieżowy ewangelizacyjny zespół wokalno-instrumentalny „Na cały Głos”. Ostatni nabytek – z 2022 r. – to wóz transmisyjny, pozwalający nie tylko na przeprowadzenie bezpośrednich relacji z odleglejszych terenów, także poza diecezją pelplińską, ale i relacji video. W ten sposób Radio Głos staje się po części stacją telewizyjną .

Bogdan Wiśniewski 

Źródło: https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/10312-28-urodziny-radia-glos

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *