Częstochowa: Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej – zaproszenie

„Komunikacja w rodzinie i w szkole” – pod takim tytułem odbędzie się w Częstochowie w dniach 29-30 listopada Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej. W programie m.in. dyskusja o roli nauczycieli, rodziców i uczniów we wzajemnym porozumiewaniu się oraz prezentacja raportu opracowanego na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka. Gośćmi wydarzenia będą m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, abp Wacław Depo i Mikołaj Pawlak.

REKLAMA

W 2021 r. z powodzeniem przeprowadzony został w dwóch turach I Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej. Przedsięwzięcie to, odbywające się pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka, spotkało się z wielkim zainteresowaniem zarówno środowisk naukowych, jak i środowisk edukacyjnych oraz społecznych, zaangażowanych w działania edukacyjne. Dzięki wsparciu medialnemu (m.in. TVP, Polskie Radio, „Niedziela”), niezwykle aktualne treści poruszane podczas kongresu, docierały do szerokich rzesz odbiorców.

Organizatorzy zachęceni sukcesem tego przedsięwzięcia postanowili kontynuować działania. W dniach 29-30 listopada br. organizowana będzie kolejna edycja Kongresu Pedagogiki Chrześcijańskiej. Tym razem we współpracy z Tygodnikiem Katolickim „Niedziela” odbędzie się ona w Częstochowie.

Tegoroczny kongres będzie skoncentrowany nad niezwykle ważnym w dzisiejszych czasach zagadnieniem komunikacji w rodzinie i w szkole. Nie jest tajemnicą, że problem ten stanowi jedno z najpoważniejszych wyzwań kształtujących oblicze dzisiejszych rodzin i szkół. Skutki pandemii, tocząca się w naszym sąsiedztwie wojna, agresywne formy indoktrynacji ze strony ekstremistycznych ideologii, czy szerzące się różnorakie uzależnienia, to tylko nieliczne zjawiska mające wpływ na sytuację w rodzinie i w szkole. Aby stawić czoła tym wyzwaniom, potrzebne są przemyślane strategie, bowiem ogrom owych problemów wymaga już reakcji w takiej właśnie skali.

Obrady kongresowe odbywać się będą w auli tygodnika katolickiego „Niedziela” (ul. 3 Maja 12). Otwarcia Kongresu Pedagogiki Chrześcijańskiej dokonają abp dr Wacław Depo, metropolita częstochowski, prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka, ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny „Niedzieli” i prof. Grzegorz Górski, rektor Akademii Jagiellońskiej.

Następnie w dyskusji panelowej „Nauczyciele, uczniowie i rodzice jako partnerzy w komunikacji” wezmą udział: prof. Krystyna Chałas (Katolicki Uniwersytet Lubelski), ks. dr hab. Adam Maj (Katolicki Uniwersytet Lubelski), ks. prof. Zbigniew Formella (Università Pontificia Salesiana, Roma) i prof. dr hab. Elżbieta Osewska (ANS Tarnów).

Kolejna dyskusja panelowa będzie poświęcona „Pracy i komunikacji w klasie/grupie wielokulturowej”. Uczestniczyć w niej będą ks. prof. Stanisław Dziekoński (Uniwersytet Kard. S. Wyszyńskiego), ks. prof. Bogusław Milerski (Chrześcijańska Akademia Teologiczna) i abp prof. Jerzy Pańkowski (Chrześcijańska Akademia Teologiczna).

Po południu nastąpi prezentacja raportu opracowanego na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka a po niej debata wokół dokumentu RPD. Pierwszy dzień Kongresu zamkną dwa wykłady dotyczące komunikacji według myśli Tomasza z Akwinu i komunikowania się w rodzinie i szkole oczami polskiego youtubera.

Drugi dzień Kongresu Pedagogiki Chrześcijańskiej rozpocznie się dyskusją panelową na temat komunikacji w sytuacjach trudnych. Wezmą w niej udział ks. prof. Ireneusz Werbiński (Akademia Jagiellońska), prof. Grzegorz Górski (Akademia Jagiellońska, Toruń) i prof. UKSW dr hab. Maria Ryś (UKSW Warszawa).

Z kolei o podmiotowości rodziców wobec szkoły będą rozmawiać bp Andrzej Przybylski (biskup pomocniczy Archidiecezji Częstochowskiej), Maria Chodkiewicz (prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich) lub Magdalena Chmielewska (wiceprezes Stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk) oraz Elżbieta Doroszuk (Dyrektor RODN „WOM” w Częstochowie).

Po południu nastąpi seria prelekcji na temat m.in. szans i zagrożeń związanych z używaniem smartfonów w rodzinie, skutecznym porozumiewaniu się nauczyciela z rodzicami swoich wychowanków oraz studium relacji rodzinnych na przykładzie filmu Jana Komasy „Sala samobójców”.

Zaproszeni do udziału w Kongresie Pedagogiki Chrześcijańskiej, zarówno stacjonarnie w redakcji „Niedzieli”, jak i online poprzez stronę niedziela.pl, są wszyscy, którym leży na sercu zagadnienie komunikacji w rodzinie i szkole.

Źródło: https://www.ekai.pl/komunikacja-w-rodzinie-i-w-szkole-kongres-pedagogiki-chrzescijanskiej/
Fot. Materiały organizatora

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *