Borowo: 40-lecie parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata

W Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata w Borowie świętowano nie tylko parafialny odpust, ale i 40-lecie parafii. Mszę św. sprawował ks. bp pomocniczy Arkadiusz Okroj w asyście ks. Bogdana Drozdowskiego oraz rekolekcjonisty ojca Andrzeja ze zgromadzenia redemptorystów. Ten dzień obfitował w doniosłe wydarzenia.

REKLAMA

Tuż przed Mszą św. ks. bp Arkadiusz poświęcił salę pamięci pierwszego proboszcza – ks. kan. Witolda Bieruta. Poświęcił też boczny ołtarz Matki Bożej Nieustającej Pomocy wykonany tak jak cały wystrój kościoła – z mozaiki. Ks. bp Arkadiusz poświęcił też  medaliki i różańce dzieci przygotowujących się do pierwszej komunii św. oraz drewnianą kapliczkę Jezusa frasobliwego. Gratulacje i podziękowania za ponad 40 lat pracy otrzymał organista Adam Okrój. Specjalny list wystosował do zasłużonego muzyka ks. bp Ryszard Kasyna. W kościele wystąpił zespół Czinda da z kaszubską wersją pieśni maryjnej.

Z historii parafii

Dekretem bpa chełmińskiego Mariana Przykuckiego wydanym 29.12.1981 r. – z dniem 10 stycznia 1982 r. powołana została parafia w Borowie pw. Chrystusa Króla Wszechświata. Jej proboszczem został pomysłodawca, ówczesny wikary parafii w Żukowie, ks. Witold Bierut. Służył jej przez 33 lata (1982-2015). Drugim proboszczem był ks. Michał Mazurek, który pełnił swoją funkcję przez sześć lat, do 2021 r. Od 20 sierpnia 2021 r. proboszczem jest ks. Grzegorz Fąferko.

Zanim powstała “kaszubska Rawenna” – bo tak nazywa się kościół w Borowie – wierni spotykali się na modlitwie w kaplicy. Postała ona dzięki zaangażowaniu żukowskiego proboszcza ks. Jana Pliszki, który wystąpił o pozwolenie na budowę domu katechetycznego w Borowie. Jednak zamiast domu katechetycznego – pobudowano kaplicę z salką katechetyczną. Prace trwały nieco ponad 2 miesiące i już w grudniu 1981 r. w murowanych ścianach kaplicy odprawiono pierwszą pasterkę.
Działki pod kaplicę, kościół i plebanię oraz cmentarz ofiarowali Maria i Zygmunt Lemańczykowie oraz Józef Flisikowski. 25.11.1984 r. bp chełmiński Marian Przykucki poświęcił miejsce pod kościół i cmentarz. Dwa lata później bp pomocniczy Andrzej Śliwiński poświęcił kamień węgielny pod budowę. Konsekracja kościoła nastąpiła 19.11.1994 r. Dokonał jej bp pelpliński Jan Bernard Szlaga.

Koncert W kaszubskiej Rawennie

Już po raz siódmy w borowskim kościele odbędzie się koncert z cyklu “Muzyka w kaszubskiej Rawennie”. Wystąpią soliści, chór i orkiestra Capella Gedanensis pod kierownictwem Filipa Cieszyńskiego. Koncert odbędzie się 26 listopada 2022 r. o godz. 17. W programie muzyka  od religijnej po klasyczną.

Galeria zdjęć TUTAJ.

Źródło:
https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/10294-40-lecie-parafii-pw-chrystusa-krola-w-borowie
https://parafiaborowo.pl/niedzielajezusa-chrystusa-krola-wszwchswiata-20-listopada-2022/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *