Diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży

Msze święte, koncerty ewangelizacyjne, świadectwa nawrócenia oraz wspólne rozmowy złożą się 19 i 20 listopada na diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży. Do udziału w wydarzeniu zaproszeni są młodzi formujący się we wspólnotach parafialnych oraz młodzież szkolna, akademicka i postakademicka wraz ze swoimi duszpasterzami i katechetami.

REKLAMA

Od ubiegłego roku decyzją papieża Franciszka Światowy Dzień Młodzieży w Kościołach lokalnych obchodzony jest w Niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata. Hasłem tegorocznego ŚDM są ewangeliczne słowa „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Stały się one tytułem papieskiego orędzia skierowanego do młodych i punktem wyjścia do podjętych w nim rozważań. Wyznacza ono drogę, którą ma podążać młodzież Kościoła w najbliższym roku duszpasterskim.

Papież przypomina w orędziu, że temat poprzednich Światowych Dni Młodzieży w Panamie brzmiał: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego” (Łk 1, 38). – Po tym wydarzeniu wyruszyliśmy w drogę ku nowemu celowi: spotkaniu w Lizbonie w 2023 r., pozwalając, by w naszych sercach rozbrzmiewało echem przynaglające zaproszenie Boga, by powstać – napisał Franciszek. Czasownik „powstać” oznacza też „zmartwychwstać”, „obudzić się do życia” – wskazuje Ojciec Święty.

„W tych ostatnich, tak trudnych czasach, kiedy ludzkość, doświadczona już traumą pandemii, rozdzierana jest dramatem wojny, Maryja otwiera dla wszystkich – a zwłaszcza dla was, ludzi młodych tak, jak ona – drogę bliskości i spotkania. Mam nadzieję i głęboko wierzę w to, że doświadczenie, które stanie się udziałem wielu z was w Lizbonie, w sierpniu przyszłego roku, stanie się nowym początkiem dla was młodych, a wspólnie z wami także dla całej ludzkości” – zachęca Franciszek.

Papież wskazuje, że młodych charakteryzuje dziś pośpiech działania i rzeczywiście w konkretnych sytuacjach powinni oni działać pośpiesznie, zwłaszcza obejmując opieką ludzi potrzebujących. „Wobec konkretnej i pilnej potrzeby, należy działać pośpiesznie. Jak wiele osób na świecie czeka na odwiedziny kogoś, kto się nimi zajmie! Ileż osób starszych, chorych, uwięzionych, iluż uchodźców potrzebuje naszego współczującego spojrzenia, naszych odwiedzin, jako brata lub siostry, pokonujących barierę obojętności!” – pisze papież.

Zachęca zatem młodych ludzi, aby na wzór Maryi kierowali się w życiu „dobrym pośpiechem” i odważnie nieśli innym Chrystusa. Pośpiech młodej kobiety z Nazaretu – tłumaczy Franciszek – jest pośpiechem właśnie tych, którzy otrzymali nadzwyczajne dary od Pana i nie mogą powstrzymać się przed dzieleniem się nimi, przed rozlewaniem na innych ogromnej łaski, której sami doświadczyli. – Jest to pośpiech tego, kto umie przedkładać potrzeby innych ponad własne. Maryja jest przykładem młodej osoby, która nie traci czasu, próbując zwrócić na siebie uwagę lub poszukując uznania innych – jak zdarza się to wówczas, gdy uzależniamy się od „polubień” w mediach społecznościowych – ale wyrusza w poszukiwaniu najbardziej autentycznych więzi, wypływających ze spotkania, z dzielenia się, z miłości i służby – wyjaśnia papież.

Diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży odbędą się we wszystkich diecezjach.

Czytaj także:
– Dekanalne Światowe Dni Młodzieży w ten weekend

Źródło:
https://www.ekai.pl/w-sobote-i-niedziele-diecezjalne-obchody-swiatowego-dnia-mlodziezy/
https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/10291-dekanalne-swiatowe-dni-mlodziezy-w-ten-weekend
Fot. Edward Cisneros / Unsplash

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *