II Międzynarodowy Kongres dla Małżeństwa i Rodziny

Na krakowskich Białych Morzach odbędzie się w dniach od 17 do 19 listopada Międzynarodowy Kongres dla Małżeństwa i Rodziny. Tym razem pod hasłem: „Małżeństwo – wybór czy dar?”.

REKLAMA

„To nie instytucja małżeństwa i rodziny przeżywa dzisiaj kryzys i kruchość, ale człowiek, który ją wybiera. Należy więc na nowo pomóc współczesnemu człowiekowi wyjść z wąskich schematów i uproszczeń w jakich został uwięziony” – mówi Family News Service ks. dr Paweł Gałuszka, duszpasterz rodzin Archidiecezji Krakowskiej.

Już 17 listopada w Krakowie rozpocznie się II Międzynarodowy Kongres dla Małżeństwa i Rodziny. Na to wydarzenie udało się zaprosić ekspertów z różnych stron świata. Będzie Janet Smith z USA, prof. Jose Granados i prof. Stephan Kampowski reprezentujący środowisko związane Fundacją Veritas Amoris Project, prof. Sergio Belardinelli z Bolonii, prof. Stanisław Grygiel z małżonką Ludmiłą z Rzymu. Udało się również zaprosić reprezentantów ośrodków akademickich tj. UKSW, KUL, UPJPII.

Kongres jest wydarzeniem akademicko-duszpasterskim. Jest to formuła, która sprawdziła się podczas I Międzynarodowego Kongresu dla Małżeństwa i Rodziny poświęconego tematyce encykliki Humanae vitae, który odbył się w listopadzie 2018 r. w Krakowie.

„Kongres adresowany jest w pierwszej kolejności do środowiska akademickiego zajmującego się zagadnieniami dotyczącymi życia małżeńskiego i rodzinnego. Zależy nam na pogłębionej refleksji naukowej, która pozwoli odpowiedzieć na szereg pytań dotyczących wchodzenia w związek małżeński, tworzenia rodziny w aktualnych uwarunkowaniach społeczno-kulturowych” – mówi Family News Service ks. dr Paweł Gałuszka, duszpasterz rodzin Archidiecezji Krakowskiej.

Jak tłumaczą organizatorzy, współczesny człowiek, szczególnie młody spotyka się z różnymi opiniami na temat wartości życia małżeńskiego i rodzinnego, ma dylematy dotyczące możliwości budowania swojej przyszłości w oparciu o małżeństwo „na zawsze”.

„Adresatami kongresu są również osoby żyjące w małżeństwie, jak również młodzi ludzie stojący przed decyzją związaną z zawarciem małżeństwa. Obecność tych osób jest dla nas szczególnie ważna z perspektywy zaplanowanych w poszczególnych sesjach kongresowych dyskusji. Nasze wydarzenie adresujemy również do liderów różnego rodzaju grup i wspólnot działających przy parafiach” – podkreśla ks. dr Paweł Gałuszka.

„Osobiście zależy mi również, aby refleksja kongresowa miała dalszą swą realizację w działaniach duszpasterstwa rodzin w Polsce, co zapowiada obecność na tym wydarzeniu reprezentantów Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin związanego bezpośrednio z Konferencją Episkopatu Polski” – dodaje duszpasterz Archidiecezji Krakowskiej.

Organizatorzy pragną skupić się na zagadnieniach, które w szczególny sposób istotne są dla zrozumienia sytuacji narzeczonych, którzy przygotowują się do zawarcia sakramentu małżeństwa oraz małżonków w pierwszych latach po ślubie.

„W środowisku krakowskim dysponujemy bogatą tradycją związaną z kard. Karolem Wojtyłą, późniejszym świętym papieżem rodzin. Jego zaangażowanie naukowe i duszpasterskie inspirowało i ciągle inspiruje w poszukiwaniu dróg do współczesnego człowieka” – tłumaczy nam ks. dr Paweł Gałuszka.

Podkreśla, że związek mężczyzny i kobiety, zbudowany na sakramencie małżeństwa choć czasem wydaje się nieosiągalnym ideałem, jest drogą najbardziej właściwą dla realizacji ludzkiej miłości, piękna związanego z ludzkim życiem, jak również szeroko rozumianego człowieczeństwa.

„To nie instytucja małżeństwa i rodziny przeżywa dzisiaj kryzys i kruchość, ale człowiek, który ją wybiera. Należy więc na nowo pomóc współczesnemu człowiekowi wyjść z wąskich schematów i uproszczeń w jakich został uwięziony. Przesłanie dotyczące piękna życia małżeńskiego i rodzinnego ciągle pozostaje aktualne” – zaznacza.

Kongres zakończy się 19 listopada. Patronem wydarzenia oraz jego inicjatorem jest abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Głównymi organizatorami są Wydział Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II oraz Archidiecezja Krakowska. Kongres współorganizują także Rycerze Kolumba.

Więcej informacji: kongresrodzin.pl.

Źródło: https://www.ekai.pl/jak-dobrze-przygotowac-sie-do-sakramentu-malzenstwa-miedzynarodowy-kongres-dla-malzenstwa-i-rodziny/
Fot. Il ragazzo / Cathopic

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *