Kartuzy i Lębork: Modlitwa z biskupem greckokatolickim

W ostatnią niedzielę ks. biskup Arkadiusz Trochanowski, ordynariusz olsztyńsko-gdański Kościoła Greckokatolickiego, przewodniczył Mszy św. w kaplicy sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo przy ul. Gdańskiej 12 w Kartuzach, w działającym tu greckokatolickim osrodku  duszpasterskim, później sprawował Mszę św. o godz. 12.30 w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Lęborku  przy ul. Kaszubskiej.

REKLAMA

W dniach 12-13 listopada 2022 r. greckokatolicką parafię pw. św. Dymitra w Lęborku odwiedził ks. biskup Arkadiusz Trochanowski, ordynariusz olsztyńsko-gdański Kościoła Greckokatolickiego. Mszę świętą celebrował wespół z administratorem parafii i duszpasterstwa ks. Olehem Hrytsivem.
Spotkanie to było wielką była radością społeczności grekokatolików w Kartuzach, ponieważ po raz pierwszy ich Archipasterz odwiedził wiernych w Kartuzach. Przed rozpoczęciem mszy świętej drogiego gościa przywitali miejscowi parafianie, których przybyło ok. 80, wręczając tradycyjnie biskupowi chleb. Ze słowami powitania wystąpił proboszcz rzymskokatolickiej parafii pw. św. Kazimierza, ks. Ryszard Różycki, gospodarz miejsca.
Ks. biskup Arkadiusz zwrócił się do wiernych ze słowami wsparcia. Homileta położył nacisk na potrzeby każdego z nas – bycia otwartym na potrzeby drugiego człowieka, szczególnie teraz, kiedy Ukraina jest w stanie wojny.
– Nie może nam zabraknąć miłości i wsparcia jednego dla drugiego, każdego na swój sposób. Tak nas uczy Jezus, ukazując na przykazania miłości – powiedział kaznodzieja.
Najmłodsi i młodzież ośrodka przywitała drogiego gościa słowami powitalnych wierszyków.
W Lęborku biskupa Arkadiusza witała miejscowa ukraińska społeczność. Wierni licznie zgromadzili się w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbe, żeby uczestniczyć w Eucharystii ze swoim pasterzem. Ks. biskup już rok temu gościł w lęborskiej parafii, po raz kolejny przybył, żeby wesprzeć lokalną wspólnotę, która powiększyła się znacznie z powodu przybywających z Ukrainy uchodźców. Również biskup chciał spotkać się ze wspólnotą, która wkrótce ma rozpocząć budowę własnej parafialnej świątyni.
Po zakończeniu mszy świętej odbył się krótki koncert, podczas którego ukraińskie dzieci, które uczęszczają do międzyszkolnego punktu nauczania języka ukraińskiego i religii, który działa przy SP8 w Lęborku, zaprezentowały taneczne i wokalne występy.

Galeria zdjęć TUTAJ.

(na podst. informacji ks. Oleha Hrytsiva, zdjęcia z Kartuz Катерина Маховська -Makhovska Katarzyna)

Źródło: https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/10285-greckokatolicki-biskup-modlil-sie-ze-swoimi-wiernymi-w-kartuzach-i-leborku

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *