Lalkowy: Uroczystość rekonsekracji kościoła pw. św. Barbary

Kościół pw. św. Barbary w Lalkowach został konsekrowany w 1409 r. Niestety, konkretna data (jeśli chodzi o dzień i miesiąc) nie jest znana. Znana jest natomiast data ponownego poświęcenia świątyni po jej odbudowie spowodowanej tragicznym pożarem w 1862 r.

REKLAMA

Biskup sufragan chełmiński J. Jeschke  ponownie poświęcił kościół lalkowski dn. 11 listopada 1868 r. Nikt nie mógł wówczas nawet przypuszczać, że pięćdziesiąt lat później ten dzień będzie obchodzony jako wydarzenie odzyskania przez Polskę niepodległości. Na tę okoliczność od kilku lat w kościele w Lalkowach świętowanie rekonsekracji świątyni połączone jest z obchodami patriotycznymi.
Po Mszy św. odbywa się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych zakończone odśpiewaniem hymnu narodowego o godz. 12.00. Tak tez było w tym roku. Parafianie śpiewali pieśni z akompaniamentem organisty (p. Wojciecha Lipskiego – grającego na organach) i proboszcza (ks. Wojciecha Kardysia – grającego na akordeonie).
Po zakończeniu uroczystości jej uczestnicy mogli posłuchać melodii Roty, jaka wybrzmiała z kurantów na kościelnej wieży.

Galeria zdjęć TUTAJ.

Link do filmu, gdzie można obejrzeć relację z piątkowych uroczystości w Lalkowach TUTAJ.
Fot. R. Szczypior, W. Lipski

Źródło: https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/10268-uroczystosc-rekonsekracji-kosciola-w-lalkowach

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *